Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Calypso - zapomniane rytmy gorącej Afryki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 13:10
Powrót zainteresowania tym gatunkiem to zdaniem prowadzącego kwestia czasu. Było ono modne w latach 50., stanowiło część kultury tanecznej, parkietowej - i dziś może wpisać się w coraz popularniejszy zwyczaj tańczenia na dechach.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Calypso to muzyka taneczna anglojęzycznej ludności rejonu Morza Karaibskiego - Trynidadu, Jamajki, Barbadosu. Powstała z murzyńskich pieśni pracy niewolników zatrudnionych na plantacjach trzciny cukrowej. Taniec oparty był na improwizowanych balladach w rytmie afrykańskim z wysp Ameryki Środkowej, sielskich historyjkach. 

W Polsce popularność calypso wiązało się z obecnością latynoskich wątków w ówczesnym nurcie world music. Jak ten gatunek realizowano? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:  Historia polskiego folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 7.50

at


Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Lata 60. i Tercet Egzotyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 14:57
Wchodzimy w czasy lat 60. i odkrywamy muzykę latynoską. Po nawiązaniach do argentyńskiego tanga następnym odwołaniem do kultury muzycznej Ameryki Południowej był Tercet Egzotyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cha-cha w PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:00
Każde pokolenie pisze swoje historie, ale też przepisuje historie swoich poprzedników. W dobie World Music nasza dzisiejsza bohaterka, cha-cha, zaczyna budzić zainteresowanie.
rozwiń zwiń