Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Szanty: Biblia Siurawskiego i inne zasługi Marka Szurawskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 12:27
Od dwóch tygodni zajmujemy się tematyką szant. Dziś przyjrzymy się fenomenowi tych pieśni w Polsce. Wojciech Ossowski przybliża jedną z najbardziej zasłużonych dla polskich szant postać…
Audio
  • Szanty w Polsce (Dwójka/Historia Polskiego Folku)
W styczniu 1999 r. Marek Szurawski opłynął przylądek Horn na pokładzie sy Zawisza Czarny, fot. Ronnie Roberstson
W styczniu 1999 r. Marek Szurawski opłynął przylądek Horn na pokładzie s/y Zawisza Czarny, fot. Ronnie RoberstsonFoto: .Ronnie Robertson

Marek Szurawski (dawniej Siurawski w wyniku błędnie spisanego do dokumentów nazwiska). Autor książki „Szanty i Szantymeni” zwanej w środowisku „Biblią Siurawskiego”. Jest nie tylko znawcą historii, kultury i tradycji ludzi morza, badaczem tematyki szant, ale również znakomitym szantymanem. Jak nikt potrafi zagrać na koncertinie i kościach – tradycyjnych pokładowych instrumentach.

Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim założył zespół „Stare Dzwony”, będący prekursorem pieśni marynistycznych i żeglarskich w Polsce. W tym roku grupa obchodzi trzydzieści osiem lat działalności.

Jak to się stało, że w kraju o skromnym wybrzeżu i niewielkiej tradycji marynistycznej, w mieście, któremu zdecydowanie bliżej do gór, niż do morza od lat rozbrzmiewają szanty? Pierwszy festiwal „Shanties” w Krakowie odbył się w roku 1981, już trzy lata później zyskał miano międzynarodowego – do Krakowa zjeżdżali goście z Wielkiej Brytanii, Holandii czy Szwecji. Inicjatorem festiwalu, po czym jego kierownikiem artystycznym przez ponad dekadę był właśnie Szurawski.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 7.50

 

mg

Zobacz więcej na temat: folk folklor szanty Kraków