X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Kultura masowa, czyli kultura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 08:03
W "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot tłumaczyła, skąd w atnropologii wzięło się pojęcie "kultura masowa" i co ono dzisiaj oznacza.
Audio
  • "Abecadło etnografa": Kultura masowa - tłumaczy dr Ewa Klekot
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Liubou Yasiukovich /Shutterstock.com

- Jednym ze sposobów patrzenia na kulturę jest sposób hierarchizujący: wyróżnia on kulturę wyższą i niższą. Tym rozróżnieniem w pierwszej połowie XX wieku zajmował się badacz i pisarz Dwight Macdonald. Spopularyzował on termin "kultura masowa", cechując go negatywnie - kulturę masową wartościował bowiem nisko, uważał ją za uproszczoną, nieskomplikowaną, banalną - tłumaczyła w audycji dr Ewa Klekot.

- Pojęcie to pojawiło na kanwie rewolucji informatycznej: przekaz informacyjny poprzez rozwój prasy stał się masowy, zmienił sposób myślenia o funkcjonowaniu człowieka we współczesnym świecie. Demokratyzacja informacji pociągnęła zaś za sobą szerszy dostęp do dóbr kultury wysokiej, dotąd dostępnych dla wąskiego grona i elit.

Więcej ciekawostek o antropologicznym ujęciu kultury masowej w nagraniu naszego cotygodniowego "Abecadła etnografa". Zapraszamy do słuchania na antenie Dwójki i w podcastach.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 6.10 

Godzina emisji: 8.50

at/gs