Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kultura masowa, czyli kultura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 08:03
W "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot tłumaczyła, skąd w atnropologii wzięło się pojęcie "kultura masowa" i co ono dzisiaj oznacza.
Audio
  • "Abecadło etnografa": Kultura masowa - tłumaczy dr Ewa Klekot
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Liubou Yasiukovich /Shutterstock.com

- Jednym ze sposobów patrzenia na kulturę jest sposób hierarchizujący: wyróżnia on kulturę wyższą i niższą. Tym rozróżnieniem w pierwszej połowie XX wieku zajmował się badacz i pisarz Dwight Macdonald. Spopularyzował on termin "kultura masowa", cechując go negatywnie - kulturę masową wartościował bowiem nisko, uważał ją za uproszczoną, nieskomplikowaną, banalną - tłumaczyła w audycji dr Ewa Klekot.

- Pojęcie to pojawiło na kanwie rewolucji informatycznej: przekaz informacyjny poprzez rozwój prasy stał się masowy, zmienił sposób myślenia o funkcjonowaniu człowieka we współczesnym świecie. Demokratyzacja informacji pociągnęła zaś za sobą szerszy dostęp do dóbr kultury wysokiej, dotąd dostępnych dla wąskiego grona i elit.

Więcej ciekawostek o antropologicznym ujęciu kultury masowej w nagraniu naszego cotygodniowego "Abecadła etnografa". Zapraszamy do słuchania na antenie Dwójki i w podcastach.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 6.10 

Godzina emisji: 8.50

at/gs