X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Obrzędy przejścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 08:09
- Pierwszym, który zbadał obrzędy przejścia, był francuski antropolog Arnold van Gennep. Pokazał, że takie obrzędy obecne są w każdej grupie i każdej kulturze - tłumaczyła w audycji etnolog dr Maria Małanicz-Przybylska. 
Audio
  • "Abecadło etnografa": Dr Maria Małanicz-Przybylska tłumaczy obrzędy przejścia
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

- Życie każdej jednostki w jakimkolwiek społeczeństwie jest serią przejść z jednej grupy wiekowej czy zawodowej do następnej. W społecznościach niecywilizowanych łączą się one z ceremoniami, bo dla umysłu niecywilizowanego wszystko ma w sobie element sakralny - tłumaczyła myśl van Gennepa dr Małanicz-Przybylska.

- Obrzędy przejścia to rytuały, które w symboliczny sposob wyrażają zmianę statusu społecznego albo jednostki, albo całej grupy. Zwykle wiążą się z przełomowymi momentami życia, takimi jak: narodziny, wejście w okres dojrzałości płciowej, małżeństwo, inicjacja kaplańska, ciąża i poród albo śmierć. Obrzędy są symbolicznym komunikowaniem tego przejścia, działają integrująco.

Na czym polega uniwersalny schemat obrzędów przejścia? Jakie są ciekawe ich przykłady? W czyich pracach można o tym poczytać w najbardziej interesujący sposób? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 29.09 

Godzina emisji: 8.50

at/gs