Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Obrzędy przejścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 08:09
- Pierwszym, który zbadał obrzędy przejścia, był francuski antropolog Arnold van Gennep. Pokazał, że takie obrzędy obecne są w każdej grupie i każdej kulturze - tłumaczyła w audycji etnolog dr Maria Małanicz-Przybylska. 
Audio
  • "Abecadło etnografa": Dr Maria Małanicz-Przybylska tłumaczy obrzędy przejścia
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

- Życie każdej jednostki w jakimkolwiek społeczeństwie jest serią przejść z jednej grupy wiekowej czy zawodowej do następnej. W społecznościach niecywilizowanych łączą się one z ceremoniami, bo dla umysłu niecywilizowanego wszystko ma w sobie element sakralny - tłumaczyła myśl van Gennepa dr Małanicz-Przybylska.

- Obrzędy przejścia to rytuały, które w symboliczny sposob wyrażają zmianę statusu społecznego albo jednostki, albo całej grupy. Zwykle wiążą się z przełomowymi momentami życia, takimi jak: narodziny, wejście w okres dojrzałości płciowej, małżeństwo, inicjacja kaplańska, ciąża i poród albo śmierć. Obrzędy są symbolicznym komunikowaniem tego przejścia, działają integrująco.

Na czym polega uniwersalny schemat obrzędów przejścia? Jakie są ciekawe ich przykłady? W czyich pracach można o tym poczytać w najbardziej interesujący sposób? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 29.09 

Godzina emisji: 8.50

at/gs