Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Znaczenia autentyczności

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 08:10
Mówi się, że pojęcie autentyczności wzięło się z romantycznej opozycji do oświeceniowego podmiotu i ma dzisiaj kilka znaczeń. Jakich? O tym opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
Audio
  • "Abecadło etnografa": Autentyczność - tłumaczy dr Ewa Klekot
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/hbieser

- Autentyczność to jeden z fundamentów nowoczesnego sposobu myślenia o świecie. Na nim konstruujemy wartościowania, czy coś jest cenne, dobre, czy nie. Autentyczność odnosimy zarówno do ludzi, jak i do przedmiotów, a co ciekawe - w obu przypadkach ocena autentyczności zasadza się na podobnym mechanizmie - mówiła dr Klekot.

- Mechanizm ten polega na założeniu, że zarówno człowiek, jak i przedmiot, ma pewną istotę, głęboką tożsamość. U ludzi liczy się też poziom szczerości w prezentowaniu swojej autentyczności innym, w przypadku rzeczy za autentyczne uważa się właściwości materii - te rzeczywiste, jak i symboliczne - przy dziełach sztuki plastycznej, malarskiej, teatralnej itd.

Jak oceniamy autentyczność? Czym tak naprawdę dla nas jest dzisiaj, a jak patrzono na nią w przeszłości? Co mówi o naturze człowieka? Między innymi o tym posłuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 22.09 

Godzina emisji: 8.50

at/gs