X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Drzewa i ich symbolika

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 08:11
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? O tym w "Abecadle etnografa" poświęconym drzewom.
Audio
  • "Abecadło etnografa": Symbolika drzew wg prof. Anny Zadrożyńskiej cz. 2
  • "Abecadło etnografa": Symbolika drzew wg prof. Anny Zadrożyńskiej cz. 1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: amenic181/Shutterstock

Jak pisała prof. Anna Zadrożyńska, drzewa od dawien dawna oznaczały wzrost, boską gwarancję życia, stałość, szlachetność, piękno, życie, ale też podziemny krąg śmierci, a wewnątrz ich pni i gałęzi miały skrywać się dziwne istoty nie z tego świata.

Utrwaleniu metaforycznego znaczenia drzewa sprzyjała biblijna wizja Raju i drzewa poznania dobra i zła. Z jednej więc strony drzewo było symbolem świętości i życia, ale na co dzień - budulcem i opałem.

Poszczególny gatunki związane były z określonym zestawem właściwości, na przykład dąb był symbolem mądrości i witalności, a żołędzie - męskiej płodności, z kolei wierzba była symbolem kobiecości, macierzyństwa, energii, ale też smutku i płaczu. 

Co oznaczało powiedzenie "łupać orzechy"? Dlaczego leszczyna uważana była za drzewo magiczne? Co symbolizowały brzoza, kasztan, a co orzech włoski czy jabłoń? Tego dowiedzieć się można z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska

Data emisji: 1.09, 8.09 

Godzina emisji: 8.50

at