Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Dożynki, czyli święto ciężkiej pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 08:15
- Dożynki były wielkim świętem urządzanym po zakończeniu najważniejszych prac polowych, w nagrodę za dobrze wykonaną ciężką pracę i za zbiór zbóż, które decydowały o losach ludzkiej egzystencji - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska.
Audio
  • "Abecadło etnografa": Dr Barbara Ogrodowska opowiada o zwyczajach dożynkowych
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Amek

- Inaczej zwane zażynkami, okrężnym czy wińcowym, dożynki związane z gospodarką folwarczno-pańszczyźnianą, składały się od zawsze z mnóstwa różnych zwyczajów. Ważną rolę odgrywały przy nich osoby, które rozpoczynały żniwa, czyli przodownice i przodownicy. To oni, zbierając zboże, nadawali rytm pracy - tłumaczyła dr Ogrodowska.

- Najważniejszymi momentami dożynek były: wicie wieńca i obrzęd zanikły w XIX wieku, czyli oborywanie przepiórki, ostatniej kępy zboża, pozostawionej na nieściętym pasie, w którym zostawiano kawałek chleba lub monetę. Pas ten "oborywano" z pomocą kobiety, tak aby kobiece siły witalne preszły także na ziemię i zagwarantowały, że w następnym roku obrodzi.

Czym charakteryzowały się dożynki dworskie, chłopskie, gminne i centralne? Z czego robiono najpiękniejsze wieńce dożynkowe? Czy obyczaj ten jest dziś popularny? Międyzy innymi o tym posłuchać możemy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 25.08 

Godzina emisji: 8.50

at