X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Dożynki, czyli święto ciężkiej pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 08:15
- Dożynki były wielkim świętem urządzanym po zakończeniu najważniejszych prac polowych, w nagrodę za dobrze wykonaną ciężką pracę i za zbiór zbóż, które decydowały o losach ludzkiej egzystencji - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska.
Audio
  • "Abecadło etnografa": Dr Barbara Ogrodowska opowiada o zwyczajach dożynkowych
  • 17.12.18 Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita) o nowelizacji ustawy o SN
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Amek

- Inaczej zwane zażynkami, okrężnym czy wińcowym, dożynki związane z gospodarką folwarczno-pańszczyźnianą, składały się od zawsze z mnóstwa różnych zwyczajów. Ważną rolę odgrywały przy nich osoby, które rozpoczynały żniwa, czyli przodownice i przodownicy. To oni, zbierając zboże, nadawali rytm pracy - tłumaczyła dr Ogrodowska.

- Najważniejszymi momentami dożynek były: wicie wieńca i obrzęd zanikły w XIX wieku, czyli oborywanie przepiórki, ostatniej kępy zboża, pozostawionej na nieściętym pasie, w którym zostawiano kawałek chleba lub monetę. Pas ten "oborywano" z pomocą kobiety, tak aby kobiece siły witalne preszły także na ziemię i zagwarantowały, że w następnym roku obrodzi.

Czym charakteryzowały się dożynki dworskie, chłopskie, gminne i centralne? Z czego robiono najpiękniejsze wieńce dożynkowe? Czy obyczaj ten jest dziś popularny? Międyzy innymi o tym posłuchać możemy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 25.08 

Godzina emisji: 8.50

at