X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Słońce, symbol wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 11:00
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Audio
  • Słońce jako kategoria antropologiczna wg prof. Anny Zadrożyńskiej (Poranek Dwójki)
Słońce
SłońceFoto: Andrey Armyagov/shutterstock.com/cc

Słońce w dawnych wierzeniach było tym, z czym człowiek wiązał największe nadzieje. To ono od wieków wyznaczało kalendarz poczynań ludzkich, ale budziło też lęki - opowiadają o tym mity wielu ludów. Namiastkę słońca stanowiły ogniska, palone łuczywa, znicze stawiane na mogiłach bliskich nie tylko po to, żeby ogrzać powietrze wokół ludzi, ale po to, żeby zaznaczyć więź łączącą zmarłych i żywych.

Ogień, jak i słońce, to wieloznaczny symbol: życia, trwania, siły, narodzin, dawcy życia, ale i mocy niszczycielskiej. Różne zwyczaje świąteczne powiązane są z wędrówką Słońca po niebie, w polskim folklorze jest to cykl świąteczny między przesileniem zimowym a wiosenną równonocą.

Czy charakteryzuje się kult słońca? Na ile obecny jest on w kulturze polskiej? Które atrybuty przypisuje się tej sile? Między innymi o tym posłuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska

Data emisji: 15.12.2018 

Godzina emisji: 8.50

at