Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Słońce, symbol wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 11:00
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Audio
  • Słońce jako kategoria antropologiczna wg prof. Anny Zadrożyńskiej (Poranek Dwójki)
Słońce
SłońceFoto: Andrey Armyagov/shutterstock.com/cc

Słońce w dawnych wierzeniach było tym, z czym człowiek wiązał największe nadzieje. To ono od wieków wyznaczało kalendarz poczynań ludzkich, ale budziło też lęki - opowiadają o tym mity wielu ludów. Namiastkę słońca stanowiły ogniska, palone łuczywa, znicze stawiane na mogiłach bliskich nie tylko po to, żeby ogrzać powietrze wokół ludzi, ale po to, żeby zaznaczyć więź łączącą zmarłych i żywych.

Ogień, jak i słońce, to wieloznaczny symbol: życia, trwania, siły, narodzin, dawcy życia, ale i mocy niszczycielskiej. Różne zwyczaje świąteczne powiązane są z wędrówką Słońca po niebie, w polskim folklorze jest to cykl świąteczny między przesileniem zimowym a wiosenną równonocą.

Czy charakteryzuje się kult słońca? Na ile obecny jest on w kulturze polskiej? Które atrybuty przypisuje się tej sile? Między innymi o tym posłuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska

Data emisji: 15.12.2018 

Godzina emisji: 8.50

at