Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Drzewa i ich symbolika, cz. 1

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 08:11
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? Fragmenty książki Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała.
Audio
  • "Abecadło etnografa": Symbolika drzew wg prof. Anny Zadrożyńskiej cz. 1
.
.Foto: ctvgs/pixabay.com/CC0

Jak pisała prof. Anna Zadrożyńska, drzewa od dawien dawna oznaczały wzrost, boską gwarancję życia, stałość, szlachetność, piękno, życie, ale też podziemny krąg śmierci, a wewnątrz ich pni i gałęzi miały skrywać się dziwne istoty nie z tego świata.

Utrwaleniu metaforycznego znaczenia drzewa sprzyjała biblijna wizja Raju i drzewa poznania dobra i zła. Z jednej więc strony drzewo było symbolem świętości i życia, ale na co dzień - budulcem i opałem.

Poszczególny gatunki związane były z określonym zestawem właściwości, na przykład dąb był symbolem mądrości i witalności, a żołędzie - męskiej płodności, z kolei wierzba była symbolem kobiecości, macierzyństwa, energii, ale też smutku i płaczu. 

Co oznaczało powiedzenie "łupać orzechy"? Dlaczego leszczyna uważana była za drzewo magiczne? Co symbolizowały brzoza, kasztan, a co orzech włoski czy jabłoń? Tego dowiedzieć się można z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: Marzena Trybała (lektor)

Data emisji: 1.09, 8.09 

Godzina emisji: 8.50

at