Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
Audio
  • Andrzej Bieńkowski opowiada o wydawnictwie "Pięciu od Bogusza" (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Pięciu od Bogusza
Okładka płyty "Pięciu od Bogusza"Foto: Maria Baliszewska

W "Źródłach" prof. Andrzej Bieńkowski opowiadał o swoich spotkaniach z radomskimi muzykami, uczniami legendarnego skrzypka z Ossego Jana Bogusza w kontekście nowej książki i płyty "Pięciu od Bogusza", powstałej w stulecie urodzin mistrza.

- Pięciu najlepszych skrzypków Polski centralnej, regionu kajockiego, pobierało nauki u Jana Bogusza. Uczyli się jako dziesięcioletnie dzieci, czasem zagrali z mistrzem na weselach. Ciekawostką jest, że Bogusz wybierał sobie uczniów pod kątem urody ich sióstr. Kto miał ładną siostrę, ten nie płacił za naukę - opowiadał prof. Bieńkowski. - Śmierć Jana Bogusza była we wsi Kamienna Wola wielkim wydarzeniem, bo wszyscy znali skrzypka. W trakcie badań terenowych odnaleźliśmy jego nieoznaczony grób. Dziś pamięć o nim odżywa na nowo.


Andrzej Bieńkowski Andrzej Bieńkowski

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła:  Maria Baliszewska

Gość: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at