X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
Audio
  • Andrzej Bieńkowski opowiada o wydawnictwie "Pięciu od Bogusza" (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Pięciu od Bogusza
Okładka płyty "Pięciu od Bogusza"Foto: Maria Baliszewska

W "Źródłach" prof. Andrzej Bieńkowski opowiadał o swoich spotkaniach z radomskimi muzykami, uczniami legendarnego skrzypka z Ossego Jana Bogusza w kontekście nowej książki i płyty "Pięciu od Bogusza", powstałej w stulecie urodzin mistrza.

- Pięciu najlepszych skrzypków Polski centralnej, regionu kajockiego, pobierało nauki u Jana Bogusza. Uczyli się jako dziesięcioletnie dzieci, czasem zagrali z mistrzem na weselach. Ciekawostką jest, że Bogusz wybierał sobie uczniów pod kątem urody ich sióstr. Kto miał ładną siostrę, ten nie płacił za naukę - opowiadał prof. Bieńkowski. - Śmierć Jana Bogusza była we wsi Kamienna Wola wielkim wydarzeniem, bo wszyscy znali skrzypka. W trakcie badań terenowych odnaleźliśmy jego nieoznaczony grób. Dziś pamięć o nim odżywa na nowo.


Andrzej Bieńkowski Andrzej Bieńkowski

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła:  Maria Baliszewska

Gość: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at