Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kultura ludowa dla dzieci. Rusza "Źródełko"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 09:00
Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej zapraszają na nowy cykl audycji o skarbach kultury i muzyki ludowej, przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Śledź PR

"Źródełko" to skierowana do najmłodszego odbiorcy, półgodzinna, cotygodniowa audycja, przybliżająca polską kulturę ludową, ale też tradycje świata. Wprowadzimy słuchaczy w świat dawnego dzieciństwa na wsi, opowiemy o brzmieniu i charakterze instrumentów wykorzystywanych w polskiej muzyce ludowej, nauczymy wyliczanek, pieśni i dziecięcych wiejskich zabaw.

Poznawać też będziemy dawne zabawki, zajrzymy do książek i kolorowanek z ludowymi motywami i przybliżymy gwarę różnych regionów Polski. Audycję wypełni muzyka świata, polska muzyka inspirowana tradycją i muzyka ludowa, również ta wykonywana przez dzieci.

Chcemy zainteresować słuchacza źródłami współczesnej kultury, zachęcić do poznawania naszych korzeni, skłonić do własnych poszukiwań, do kontaktu z dziadkami i wysłuchania ich opowieści, tak cennych i szybko przemijających. Może to być początek tworzenia się w odbiorcy ważnej i budującej świadomości rodzinnej i regionalnej.​

Mamy nadzieję, że nowa propozycja antenowa Polskiego Radia DzieciomRadiowego Centrum Kultury Ludowej stanie się dla małych słuchaczy niezwykłą podróżą po świecie tradycji, muzyce naszych korzeni i codzienności dawnej wsi naszych dziadków.

***

Na "Źródełko" zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 11.00 do Polskiego Radia Dzieciom. Pierwszą audycję cyklu wyemitujemy w niedzielny poranek 7 kwietnia. Program poprowadzi Hanna Szczęśniak.

at/gs

Zobacz więcej na temat: dzieci kultura ludowa