Radiowe Centrum Kultury Ludowej

ZARYSY

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 16:00
ZARYSY to muzyczna opowieść o tęsknocie za górami, inspirowana echami melodii góralskich. Historia opowiedziana przez złóbcoki d’amore, violę d'amore i violę da gamba.
Audio
Zarysy na Nowej Tradycji 2022
Zarysy na Nowej Tradycji 2022Foto: Danuta Naugolnyk

To opowieść o opuszczaniu rodzinnych gór, tęsknocie za nimi i ciągłym powracaniu. Podróż po zarysach pamięci, wspomnieniach z dzieciństwa, zasnutych echem, ciszą, mgłą i snami. ZARYSY to autorski projekt muzyczny Heleny Matuszewskiej, która urodziła i wychowała się w drewnianym domu w małej wsi na polskim Spiszu, skąd na długo wyjechała do miasta “za muzyką”. ‘Helo, Helo, Helenko, jako ci się pasie‘.

Helena Matuszewska - multiinstrumentalistka, kompozytorka, poetka, wolna dusza. Specjalizuje się w grze na smyczkowych instrumentach etnicznych. Od 10 lat związana ze środowiskiem muzyki etnicznej i folkowej. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, opowieści i słuchowisk. Fascynuje ją mieszanie i zderzanie różnych, pozornie odległych brzmieniowo, muzycznych światów, kultur i instrumentów. W swoich projektach (Mehehe, Same Suki, InFidelis, Naneli Lale) w niekonwencjonalny sposób wykorzystuje takie instrumenty jak suka biłgorajska, złóbcoki, chordofon płocki, rebab turecki czy kashgarski rawap. Absolwentka UMFC w Warszawie w klasie skrzypiec. Jest laureatką nagród na festiwalach muzyki etnicznej w Polsce oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uwielbia improwizować w każdym aspekcie życia. Komponuje, śpiewa, pisze wiersze i teksty piosenek, plecie biżuterię, masuje, spaceruje po lasach i łąkach, zbiera zioła, szyszki i kwiaty. Pochodzi z małej wioski na szczycie góry na Spiszu, gdzie mieszka i tworzy.

SKŁAD:

Helena Matuszewska – złóbcoki d‘amore, suka biłgorajska

Marta Piórkowska – viola d‘amore, złóbcoki

Paweł Zalewski – viola da gamba