Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kosy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 16:10
Kosy, laureatki Wyróżnienia w Konkursie muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022.
Audio
  • Kosy z wyróżnieniem w KMF na Nowej Tradycji 2022
Kosy na Nowej Tradycji 2022.
Kosy na Nowej Tradycji 2022.Foto: Danuta Naugolnyk

 Kosy w swych utworach, przy wtórze rozmaitego instrumentarium przywracają pieśni naszych przodków na grunt współczesnych miast. Na scenie łączą swoje aranżacje z tradycyjnym ludowym materiałem. Utwory, jakie zaprezentujemy, są naszą interpretacją pieśni, które osadziły się na ziemiach Dolnego Śląska wraz z repatriantami i reemigrantami.

To właśnie nasz rodzimy Dolny Śląsk jest głównym polem poszukiwań muzycznych Kos(ów). W proponowany repertuar konkursowy wchodzą: pieśń weselna, miłosna pieśń liryczna i dwie pieśni o tematyce wojennej. Pieśnie te wspólnie tworzą rodzaj opowieści o kobiecym doświadczeniu rzeczywistości naszych babek i prababek, ale stają się też nieoczekiwanie zapisem naszego świata, którego doświadczamy tu i teraz. Laureatki Official Selection na festiwalu WOMEX 2021, zwyciężczynie m.in. Nagrody Publiczności i Wyróżnienia na 29. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2019, I Nagrody na Wrocławskim Przeglądzie Chórów i Solistów Wrocławskie Kluskwicki 2020) i I Nagrody na Lokalnym Festiwalu Tradycji Droga do mnie 2020). Współwykonawczynie muzyki filmu 'Dzień i noc', wraz z kompozytorem Nascuy Linares czy do spektaklu plenerowego 'Słowianie'.


- Jest zachwycająco! Wreszcie możemy spotkać ludzi, z którymi mijamy się na festiwalach, a którzy przyjechali z całej Polski, by na scenie Polskiego Radia pokazać, co mają najpiękniejszego, podzielić się tym, co „wygrzebali” z różnych zakątków Polski – przyznaje entuzjastycznie Kasia Szetela-Pękosz.

CZYTAJ: Kosy, polska reprezentacja na WOMEX 2021

- Dla mnie to jest wielki festiwal radości i piękna okazja do spotkań z przyjaciółmi, z którymi nie widzieliśmy się niekiedy bardzo, bardzo długo – dodaje Aleksandra Gronowska – Zapominam, że to konkurs, rywalizacja, dla mnie to Wielkie Spotkanie i uśmiech nie schodzi mi z twarzy.

Katarzyna Pakowska czuje ważkość wydarzenia, Nowa Tradycja to jeden z najważniejszych konkursów muzyki folkowej w Polskce. - Ale, jak powiedziała Ola, nie traktujemy tego jako występu konkursowego. Dla nas to okazja, by podzielić się naszą muzyką, tym, co dla nas ważne… – dorzuca, wspominając występ w Konkursie.

SKŁAD:

Aleksandra Gronowska – śpiew, lira korbowa, harmonium, daf,

Kasia Pakosa – śpiew, bęben obręczowy, shakery,

Anastazja Sosnowska – śpiew, bęben obręczowy, perkusjonalia,

Kasia Szetela-Pękosz – śpiew, skrzypce, altówka,