Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kadabra Dyskety Kusaje

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 09:00
Polsko-ukraiński duet w Konkursie muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022zdobył specjalną Nagrodę Czwórki.
Audio
  • Kadabra Dyskety Kusaje, laureat Nagrody Czwórki na Nowej Tradycji 2022
Kadabra Dyskety Kusaje na Nowej Tradycji 2022
Kadabra Dyskety Kusaje na Nowej Tradycji 2022Foto: Danuta Naugolnyk

Nagroda Czwórki, przyznana na Festiwalu Nowa Tradycja po raz pierwszy, powędrowała w ręce zespołu Kadabra Dyskety Kusaje, uhonorowanego za spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości. Mariya Mavko i Michał Szczepaniec przyznają, że to dla nich duże zaskoczenie i wyróżnienie. 

Kadabra Dyskety Kusaje to polsko-ukraiński duet elektroniczny - tworzą go Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa flecistka i wokalistka, oraz Michał Szczepaniec, wrocławski producent i multiinstrumentalista. - Niesamowicie się cieszymy, że w ogóle się na Nowej Tradycji znaleźliśmy, to nie było to łatwe - przyznaje Mariya Mavko. - Zgłosiliśmy się w ostatnim momencie, nie wiedzieliśmy, czy się dostaniemy, nie wiedzieliśmy, czy jesteśmy wystarczająco folkowi - jednak się udało. Cieszymy się, że udało nam się zdobyć Nagrodę Czwórki, to bardzo dla nas miłe zaskoczenie - dodaje. 

Michał Szczepaniec zdradza, że największym wyzwaniem dla duetu był 20-minutowy koncert. - Musieliśmy podjąć spory wysiłek, bo zwykle mamy bardzo swobodną strukturę koncertów. Tu musieliśmy się dopasować, co nam się ostatecznie nie udało - przyznaje. - Dużo czasu poświęciliśmy na to, żeby spróbować wyćwiczyć tego seta - dodaje.

Muzyka z inspiracji

- Nasza pierwsza epka "Simplex" była zainspirowana książką "Byłem w komputerowym mieście". Można powiedzieć, że ta radziecka książeczka miała zaznajamiać dzieci ze światem cyfrowym. Fabuła opierała się na przygodach chłopca Aloszy, w mieście był też stworek Kadabra, który psocił, miedzy innymi gryzł dyskietki - tłumaczył ich oryginalną i zastanawiającą nazwę Michał Szczepaniec.

Od razu się da zauważyć, że daleko im do folkowego zespołu. - Nie jesteśmy ludowym zespołem, te wpływy są subtelne, nieświadome - mówiła Mariya Mavko. - Nie badaliśmy nigdy folkowych melodii, ale siłą rzeczy zawsze się gdzieś te piosenki przewijały. Nie było to świadome przy zakładaniu zespołu, tylko po prostu graliśmy, co wyjdzie i teraz jest taka sytuacja, że gramy na rozdrożu. Zawsze w zestawieniach odbijamy i nie pasujemy do niczego.


Kadabra Dyskety Kusaje Kadabra Dyskety Kusaje
kadabra kwadrat.jpg kadabra kwadrat.jpg

Sample i organiczne brzmienia

Ten ukraińsko-polski duet zawiązał się pod koniec 2015 roku, aktywnie działają od roku 2019. Wykonują muzykę z pogranicza folku, dream popu i eksperymentalnej elektroniki. W 2019 roku wydali EPkę, zatytułowaną 'Simplex', która była minialbumem koncepcyjnym, ich debiutancki album "Słowa" ukazał się 21 kwietnia 2022 roku. Wykonują autorskie kompozycje inspirowane ukraińska i polską muzyką ludową oraz reinterpretacje tradycyjnych pieśni ukraińskich. 

Mariya Mavko odpowiada za wokal i instrumenty, emisję głosu ćwiczyła w chórze, ale przyznaje, że zawsze nieco odstawała. Jest trochę wokalnym samoukiem. Michał Szczepaniec odpowiada za sample. Ciekawe jest to, jak przebiega u nich proces twórczy. Można powiedzieć, że od tyłu! - Tworzymy piosenki przy nagrywaniu, najpierw nagrywamy płytę, a potem uczymy się tych utworów, bo na początku było to mocno zakorzenione w samplingu, kiedy muzyka powstaje najpierw w studiu, a dopiero potem wychodzi się z nią na scenę - tłumaczył Michał Szczepaniec.

- Lubimy syntezatory analogowe, stringmaszyny, sekwensery, automaty perkusyjne i przestrzenne brzmienia, ale także organiczne brzmienia fletu, harfy cytry, wszystko się w tym łączy. Tak powstaje nasza muzyka. Istotna jest świeżość i magia pierwszego momentu, niezaplanowana spontaniczność. Łapiemy instrumenty, coś z nimi robimy, wychodzi coś, nad czym nie do końca panujemy, aż sami jesteśmy zaskoczeni. Jesteśmy bardziej przekaźnikiem muzyki.

SKŁAD:

Mariya Mavko – wokal, flet, syntezatory

Michał Szczepaniec – syntezator, elektronika, cytra