Historia

Madame Pompadour. Najsłynniejsza kochanka Francji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 05:35
29 grudnia 1721 roku urodziła się  Jeanne Antoinette Poisson, znana jako Madame de Pompadour, metresa króla Ludwika XV.
Portret Madame Pompadour autorstwa Franoisa Bouchera
Portret Madame Pompadour autorstwa Françoisa BoucheraFoto: Wikipedia/domena publiczna

Jeanne nie pochodziła ze znamienitego rodu, nadrabiała jednak inteligencją i wykształceniem. Zdołała oczarować władcę Francji już podczas ich pierwszego spotkania na balu w 1745 roku. Ludwik słynął z rozbuchanego życia seksualnego, co tłumaczono często dyskusyjną urodą jego żony, córki polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego, Marii.

Król uczynił Jeanne swoją metresą, czyli półoficjalną kochanką. Jej wpływy sięgały jednak poza monarszą alkowę. Ludwik wtajemniczał ją w swoje plany polityczne i ulegał jej sugestiom.

– W przeciwieństwie do innych metres Ludwika XV, po krótkim okresie łóżkowego współżycia z królem, współżyła z nim dość długo intelektualnie – mówił prof. Marek Urbański w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia". 


Posłuchaj
03:01 piękny i bestia pompadour , 9___125_04_iii_tr_1-20_11840877171bb013[00].mp3 Audycja Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia" poświęcona Madame Pompadour

 

Posłuchaj, co na temat urody słynnej metresy uważał prof. Paweł Wieczorkiewicz.

Markiza de Pompadour utrzymywała kontakty z najważniejszymi myślicielami epoki i organizowała wytworne przyjęcia w Wersalu. To z jej inicjatywy założona została słynna dziś fabryka porcelany w Sèvres. Zmarła w wieku 43 lat, 15 kwietnia 1764, na zapalenie płuc.

bm

Zobacz więcej na temat: Francja HISTORIA oświecenie