X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Cecylia Renata Habsburżanka - żona Władysława IV

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 06:00
12 września 1637 w kościele św. Jana w Warszawie król Władysław IV Waza poślubił Cecylię Renatę Habsburżankę.
Audio
  • Królowa Cecylia Renata - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". (PR, 14.07.1997)
Portret królowej Cecylii Renaty Habsburżanki
Portret królowej Cecylii Renaty HabsburżankiFoto: Wikimedia Commons/dp

To, że ślub i koronacja wbrew tradycji nie odbyły się w Krakowie, poczytywano za zły omen i wróżbę rychłego końca panowania Władysława IV. Faktycznie, małżonkowie przeżyli ze sobą jedynie siedem lat.

Cecylia przyszła na świat na austriackim dworze. Była córką cesarza Ferdynanda II Habsburga. Urodziła się w 1611 roku. Władysław IV był od niej 11 lat starszy. Przyszłych małżonków łączyły niezwykle bliskie, nawet jak na standardy związków monarszych, więzy pokrewieństwa.

- Matka Władysława IV była rodzoną siostrą jego teścia – podkreślał prof. Janusz Tazbir w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".  – Nie dziwi zatem, że dzieci króla rodziły się słabe, chorowite i szybko umierały.

Cecylia Renata trzykrotnie była w ciąży. Najdłużej, bo 7 lat, przeżyło jej najstarsze dziecko, syn Zygmunt Kazimierz. Córka Maria Anna Izabela przeżyła zaledwie miesiąc. Trzecie dziecko pary urodziło się martwe. Podczas porodu w ciało trzydziestotrzyletniej Cecylii Renaty wdało się zakażenie i królowa zmarła następnego dnia.

Możliwe, że do problemów z potomstwem doprowadziła również choroba weneryczna Władysława IV. Monarcha cierpiał z jej powodu tak bardzo, że na niektóre sejmy musiał być wnoszony razem z łożem. Wstydliwej przypadłości nabawił się prawdopodobnie podczas swoich młodzieńczych erotycznych przygód. Takie rozwiązanie zagadki wysokiej śmiertelności dzieci Władysława IV sugeruje śmierć jego dzieci, które miał z drugą żoną, Ludwiką Marią Gonzagą. 

Mimo że względami króla cieszyło się w ciągu jego życia kilka kobiet, to źródła potwierdzają, że monarcha bardzo przeżył śmierć Renaty Cecylii.

Zobacz więcej na temat: Rzeczpospolita
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak