Historia

Powstanie Warszawskie. 21 sierpnia. "Amunicja na wyczerpaniu. Żołnierz bardzo zmęczony"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 06:00
Dwudziesty pierwszy dzień powstania, poniedziałek. W nocy z 20 na 21 sierpnia próbowano rozerwać zapory niemieckie oddzielające Stare Miasto od Żoliborza, które ciągną się kilkusetmetrowym pasem wzdłuż torów kolejowych Dworca Gdańskiego.
Audio
  • - Ludzie cieszyli się ze zdobycia budynku PASTy poprzedniego dnia. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
  • - Niemiec chciał puścić serię z karabinu w naszą stronę - wspominał Andrzej Rumianek ps. Tygrys. (PR)
  • - Ojcze Święty! Nikt nam nie pomaga, świat nie chce wiedzieć o naszej walce! (PR, 2014)
Oficer Wehrmachtu w okolicach Placu Teatralnego.
Oficer Wehrmachtu w okolicach Placu Teatralnego.Foto: Autor nieznany/Wikipedia/domena publiczna

Z okolic ulicy gen. Zajączka rusza do walki o Dworzec Gdański ponad 700 żołnierzy AK z grupy "Kampinos" i oddziałów powstańczych z Żoliborza pod dowództwem mjr. Alfonsa Kotowskiego ps. Okoń. Pod ostrzałem z broni maszynowej ginie lub zostaje rannych 100 powstańców. Nie udaje się połączyć Żoliborza ze Starym Miastem.

Powstańcy wypierają wroga z gmachu Banku Polskiego i z okolic pałacu Radziwiłłów przy ul. Bielańskiej. Toczą się mordercze walki w ruinach Ratusza i Pałacu Blanka na pl. Teatralnym oraz w budynku Arsenału przy ul. Długiej. Tam batalion "Chrobry I" skutecznie broni się przed grenadierami pancernymi z dywizji SS "Wiking".


Posłuchaj
01:10 21 sierpnia - Niemiec chciał puścić serię z karabinu w naszą stronę - wspominał Andrzej Rumianek ps. Tygrys. (PR)

 

Z kolei na Dolnym Mokotowie powstańcy odpierają natarcie czołgów i samochodów pancernych.

Na Sadybie bronią się pozycje na ul. Okrężnej i w forcie Dąbrowskiego.

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski melduje tego dnia do Londynu: "Sytuacja w rejonie Starego Miasta poważna. Amunicja na wyczerpaniu. Żołnierz bardzo zmęczony. Uderzenie oddziałów z Kampinosu przez Żoliborz na Stare Miasto zostało złamane. […] Druzgocąca przewaga techniczna nieprzyjaciela wystawiła na ciężką próbę odporność naszego żołnierza i społeczeństwo".


Posłuchaj
02:21 A45620 21.08 Powstancze kalendarium_1253502_1.mp3 - Ojcze Święty! Nikt nam nie pomaga, świat nie chce wiedzieć o naszej walce! (PR, 2014)

 

W tajnej instrukcji Wermachtu z dnia 21 sierpnia czytamy: "Polscy bandyci w Warszawie walczą fanatycznie i zaciekle. Uzyskane przez własne oddziały rezultaty po trzytygodniowej walce są nikłe, mimo wsparcia licznych, najnowocześniejszych rodzajów broni".

Tego dnia w kinie Palladium przy ul. Złotej wyświetlono drugą kronikę filmową o wydarzeniach w powstańczej Warszawie. Są w niej scenki z życia na Powiślu i Dworcu Pocztowym, przejęcie zrzutów alianckich oraz zdjęcia ze zdobycia gmachu PASTy.

Posłuchaj
14:36 Dni Walczącej Stolicy, 21.08.mp3 - Ludzie cieszyli się ze zdobycia budynku PASTy poprzedniego dnia. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Warszawskie