Historia

Zmarł Bolesław Biega, bohater najsłynniejszego ślubu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 05:45
Nie żyje bohater najsłynniejszych zdjęć przedstawiających ślub udzielany podczas Powstania Warszawskiego. Bolesław Biega miał 100 lat. 
Powstańczy ślub Bolesława Biegi i Alicji Treutler
Powstańczy ślub Bolesława Biegi i Alicji TreutlerFoto: Wikimedia Commons/dp

Słynny ślub odbył się 13 sierpnia 1944, w drugim dniu powstania. Został zarejestrowany przez operatorów kroniki powstańczej. - Kiedy przedwojenny olimpijczyk Eugeniusz Lokajski dowiedział się, że po drugiej stronie ulicy jest zawierany związek małżeński, sfilmował wydarzenie. Przeszło ono do historii. Za obrączki posłużyły im kółka do zawieszania zasłonek. Panna młoda dostała bukiet kwiatów, zerwanych na ulicy - wskazywał historyk Adrian Sobieszczański na antenie Jedynki

W tracie Powstania Warszawskiego Bolesław Biega dowodził 2. kompanią "Szare Szeregi" batalionu "Kiliński". Został ranny w nadgarstek podczas natarcia na Pocztę Główną, co widać na zdjęciach z jego ślubu - ma rękę na temblaku.

Po upadku Powstania Warszawskiego dostał się do niemieckiej niewoli. Po wyzwoleniu pozostał na Zachodzie z żoną. Para wyemigrowała do USA. 

Bolesław Biega przeżył żonę o 4 lata. Para była razem przez 75 lat. Alicja Treutler-Biega zmarła we wrześniu 2019 roku, w wieku 96 lat.

Muzeum Powstania Warszawskiego (Twitter)/bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Warszawskie