X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Zeszyty Historyczne", czyli o Polsce i świecie bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 07:00
8 stycznia 1962 roku ukazał się pierwszy numer "Zeszytów Historycznych”, wydawanych przez Instytut Literacki w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Było to kolejne przedsięwzięcie – oprócz "Kultury” - Redaktora Jerzego Giedroycia, który przez 40 lat był redaktorem naczelnym "Zeszytów”.
Audio
  • Archiwalna audycja nadana w Polskiej Rozgłośni RFI w Paryżu w 40.rocznicę wydania pierwszego numeru "Zeszytów Historycznych". Styczeń 2002 r.
Logo Instytutu - fragment okładki Zeszytów Historycznych
Logo Instytutu - fragment okładki "Zeszytów Historycznych"Foto: fot. Instytut Literacki

- Już od początku naszej działalności zaczęliśmy dostawać różne notatki, zapiski, dotyczące historii, a nie tylko literatury, jak to zakładaliśmy. Zrobiliśmy w "Kulturze” specjalny dział "Najnowsza historia Polski” – wspomina Zofia Hertz, jedna z najbliższych współpracowniczek Jerzego Giedroycia. – Najpierw narodził się pomysł Jerzego Giedroycia, żeby wydawać dwurocznik historyczny, a potem przekształciliśmy go w kwartalnik.
W pierwszym numerze we wstępie Redaktor napisał m.in. "Naszym zadaniem będzie szukanie obiektywnej prawdy, a nie przykrawanie faktów do jakiejkolwiek koncepcji politycznej czy historiozoficznej”.
- Zeszyty zgromadziły i opublikowały ogromny materiał źródłowy dotyczący historii Polski, głównie XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego, II wojny światowej i lat powojennych – mówił historyk Krzysztof Pomian. – To Giedroyc zabiegał o nagrywanie i spisywanie relacji, wspomnień, pamiętników. Dzięki temu zachowały się rzeczy, które bez tego byłyby zapomniane.
Drukowane przez "Zeszyty” teksty, oczywiście, nie podlegały cenzurze, więc pismo stanowiło wolne forum dyskusji i prezentacji naukowej. Skupiało wielu wybitnych badaczy i publicystów emigracyjnych (m.in. Piotr S. Wandycz, Józef Garliński, Zbigniew S. Siemaszko, Tadeusz Wyrwa) i krajowych (m.in. Grzegorz Mazur, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, Aleksandra Ziółkowska-Boehm).
W okresie PRL niektórzy autorzy krajowi publikowali swoje teksty w "Zeszytach Historycznych" pod pseudonimami.
Do śmierci Redaktora, do końca  roku 2000, opublikowano 134 numery "Zeszytów Historycznych”.
- Giedroyc kładł zawsze główny nacisk na najnowsze dzieje Polski, najbardziej zniekształcone – mówił Tadeusz Wyrwa, współpracownik Instytutu Literackiego i autor tekstów w "Zeszytach Historycznych”.
Posłuchaj relacji z obchodów 40. rocznicy powstania "Zeszytów Historycznych”, RFI, 2002 r., Paryż.
W czerwcu 2010 ukazał się ostatni 171 numer "Zeszytów Historycznych". Decyzję o zakończeniu wydawania pisma podjął pod koniec ubiegłego roku młodszy brat Redaktora z Maisons-Laffitte, Henryk Giedroyc, od 2003 r. kierownik Instytutu Literackiego. W liście wysłanym do stałych autorów pisma z prośbą o przesłanie tekstów napisał m.in.: "W Polsce rozwija się nieskrępowana nauka historyczna, można publikować wszystko, archiwa są dostępne. "Zeszyty Historyczne" spełniły swą rolę i mamy nadzieję, że nie zaistnieje nigdy więcej sytuacja, w której znów trzeba będzie na emigracji szukać przestrzeni wolności do badań i publikacji. Ma się rozumieć, że decyzję tę podjęliśmy nie bez smutku i nie bez nostalgii. (...) Nie chcielibyśmy, aby numer ten stał się laurką – byłoby to obce założycielowi pisma. Mamy też świadomość rozmaitych błędów, popełnionych na łamach naszego pisma. W pożegnalnym numerze liczymy na oceny wolne od bieżących implikacji i polemik ad personam".
Niestety, Henryk Giedroyc nie doczekał momentu wydania ostatniego numeru - zmarł 21 marca tego roku w Maisons-Laffitte. W związku z tym w numerze 171 "Zeszytów Historycznych” ukazał się zbiór tekstów poświęconych zmarłemu, w tym jego notatki z pobytu w Rumunii w latach 1939-1940".
Zobacz nasz serwis specjalny o Redaktorze Jerzym Giedroyciu.
Posłuchaj archiwalnych dźwięków o "Zeszytach Historycznych" w naszym serwisie specjlanym radiawolności.polskieradio.pl

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak