X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MSZ Litwy: rosyjskie obchody "wyzwoleń" nie do przyjęcia

13.07.2019 16:46
Szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius oświadczył, że organizowane dziś w Moskwie rosyjskie obchody rocznicy wyzwolenia Wilna przez sowietów są nie do przyjęcia. Już kilka dni temu resorty spraw zagranicznych krajów bałtyckich wyraziły sprzeciw wobec imprez, związanych z 75. rocznicą oswobodzenia stolic ich krajów przez Armię Czerwoną.
Audio
  • Szef litewskiego MSZ o rosyjskich obchodach "wyzwolenia" Wilna. Relacja Kamila Zalewskiego
Panorama Wilna
Panorama WilnaShutterstock.com / Wojtek Chmielewski

Linas Linkeviczius na antenie litewskiego radia publicznego powiedział, że zwycięstwo sprzed 75 lat nie przyniosło Litwie wolności, a poprzez sposób, w jaki jest obchodzona jego rocznica, próbuje się to tak zaprezentować.

- To była kolejna okupacja. Wywózki, represje i podobne rzeczy nadal się odbywały - powiedział minister. Podkreślił, że zwycięstwo nad nazistami i faszystowską ideologią było wydarzeniem epokowym dla losów świata.

W czwartek litewski MSZ przekazał notę protestacyjną przedstawicielowi ambasady Rosji w Wilnie. W komunikacie resort zaznaczył, że po wygnaniu z terenu Litwy nazistów, powołano sowieckie struktury okupacyjne. "Wyrządzono ogromną szkodę litewskiemu społeczeństwu, litewskiej gospodarce i przyrodzie" - czytamy w oświadczeniu.

Protest Łotyszy i Estończyków

Również Łotwa i Estonia w tym tygodniu zaprotestowały przeciw tej formie obchodów 75. rocznicy oswobodzenia rosyjskich i wschodnioeuropejskich miast.

W odpowiedzi na to rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła wczoraj, że kraje bałtyckie nie powinny mówić Rosji o tym, co może robić na swoim terytorium. Jak powiedziała, rosyjskie uroczystości to forma oddania hołdu ludziom, którzy przelali krew za wolność wszystkich ludzi.

W sumie od kwietnia bieżącego do maja przyszłego roku w Moskwie zaplanowano 17 pokazów. Rosjanie upamiętnili już w ten sposób rocznicę wyzwolenia Odessy, Sewastopola i Mińska. Dziś mają się odbyć pokazy związanie z wyzwoleniem Wilna, 1 sierpnia - Kowna, a później też Tallina.

Obchody rocznicy wyzwolenia Warszawy są zaplanowane w Moskwie na 17 stycznia 2020 roku.

Reakcja ambasady USA

W związku z tymi wydarzeniami także ambasada USA w Wilnie przypomniała, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznału okupacji Litwy i państw bałtyckich. 

IAR/PR24/dad