X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brytyjski rząd zwiększa przygotowania do twardego Brexitu

29.07.2019 16:50
Powstał specjalny sztab opracowujący plan wyjścia bez umowy, choć Boris Johnson podkreśla, że priorytetem wciąż jest nowa umowa z Unią 
Audio
  • Rząd B. Johnsona zwiększa przygotowania na twardy brexit [posłuchaj]
Boris Johnson przemawia w Izbie Gmin
Boris Johnson przemawia w Izbie GminPAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT/HANDOUT

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson planuje największą od II wojny światowej kampanię informacyjną rządu, która ma przygotować Brytyjczyków na ewentualne zakłócenia towarzyszące wyjściu kraju z UE bez porozumienia - podał w poniedziałek "Daily Telegraph".

Zgodnie z planem każde gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii ma otrzymać specjalną ulotkę z informacjami dotyczącymi spodziewanych konsekwencji opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia oraz ze wskazówkami, jak sobie z nimi radzić.

Łączny koszt kampanii szacowany jest nawet na 100 mln funtów w ciągu pierwszych trzech miesięcy, co przewyższy koszt działań towarzyszących prywatyzacji koncernu British Gas i ostrzeżeń wydawanych w związku z epidemią zachorowań na AIDS w latach 80. 

Zgodnie z decyzją nowego premiera codziennie odbywają się także specjalne międzyministerialne posiedzenia zespołu roboczego ds. bezumownego brexitu. Zespół spotyka się w pomieszczeniu zwyczajowo przeznaczonym na posiedzenia sztabu kryzysowego, uruchamianego po zamachach terrorystycznych i klęskach żywiołowych. 


Pracom jednostki ds. brexitu przewodzi Michael Gove, były minister środowiska i jeden z liderów kampanii referendalnej z 2016 roku za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

"Daily Telegraph" zaznacza, że przygotowania do kampanii informacyjnej mają być jasnym sygnałem dla Brukseli, że rząd w Londynie jest przygotowany na opuszczenie UE bez umowy i nie zamierza ustąpić w sprawie kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. (tzw. backstop), zwiększając presję na pozostałe 27 państw członkowskich Wspólnoty, aby zgodziły się na renegocjowanie porozumienia w sprawie warunków brexitu.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab tłumaczył w poniedziałek, że intencją brytyjskich władz jest nadal wypracowanie porozumienia ze Wspólnotą, nalegał jednak na ustępstwa ze strony "upartych" instytucji unijnych. 

"Chcemy dobrej umowy z unijnymi partnerami i przyjaciółmi, ale to musi obejmować odrzucenie niedemokratycznego backstopu" - powiedział Raab w rozmowie z BBC, dodając, że Johnson zdecydował o "turboprzyspieszeniu" przygotowań na wypadek braku kompromisu w tej sprawie.

Część brytyjskich mediów określiła wręcz węższy skład rządu odpowiedzialny za przygotowania jako "gabinet wojenny", przywołując porównania do czasów II wojny światowej.

Think tank Institute for Government ostrzegł, że bezumowny brexit zdominowałby pracę rządu "na lata", a realne przygotowanie na taką okoliczność wymagałoby przesunięcia tysięcy urzędników służby cywilnej i wprowadzenia bezpośredniej kontroli Londynu nad Irlandią Północną, co mogłoby tylko pogłębić napięcia w tym kraju. 


Występując w czwartek w Izbie Gmin po raz pierwszy jako premier, Johnson ostrzegł, że wynegocjowana już umowa z UE w sprawie brexitu jest "nie do przyjęcia dla tego parlamentu i kraju" oraz wezwał do usunięcia z niej backstopu. Dodał, że jest gotów zdecydować się na brexit bez umowy. Ocenił, że "żaden kraj, który ceni sobie swoją niezależność i ma szacunek do siebie, nie mógłby się zgodzić na traktat sprowadzający się do rezygnacji z naszej niezależności gospodarczej i samorządności tak, jak robi to mechanizm awaryjny dla Irlandii Płn.".

Jak dodał, przewidziane w backstopie "ograniczenie czasowe nie jest wystarczające (...) - jedynym sposobem jest jego usunięcie".

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października br.

PAP/IAR/ks