X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Politico: Macron widzi Warszawę jako sojusznika, ale nie rezygnuje z Moskwy

05.02.2020 12:47
Paryż postrzega Warszawę jako potencjalnego sojusznika wojskowego po brexicie, ale nie odżegnuje się od zbliżenia z Moskwą - pisze po wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce wydawane w Brukseli Politico.
Audio
  • "Polska dla Francji nigdy nie była obojętna" - mówił na Uniwersytecie Jagiellońskim prezydent Francji Emmanuel Macron. Materiał Pawła Pawlicy (IAR)
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wykładu Polska i Francja w Europie dla studentów UJ
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wykładu "Polska i Francja w Europie" dla studentów UJPAP/Jacek Bednarczyk

W tekście zatytułowanym "Macron rozdarty między Polską a Putinem" francuska korespondentka portalu, Rym Momtaz, konkluduje, że lokator Pałacu Elizejskiego chce przyjaźni z Polską, ale nie ma zamiaru wycofywać się ze swoich pozytywnych gestów wobec Rosji.

Politico ocenia, że podczas dwudniowej wizyty w Polsce francuski prezydent próbował lawirować, ostrożnie krytykując rząd w Warszawie za działania, które oceniał jako kroki wstecz w kwestii standardów demokratycznych, starając się pozyskać polskie władze jako sojusznika w sprawach wojskowych, ale podkreślając potrzebę utrzymania po swojej stronie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Porzuceni i upokorzeni

"Podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce od czasu wyborów (prezydenckich we Francji) w 2017 r. Macron wielokrotnie przyznał, że Polacy mogli czuć się „porzuceni” i „upokorzeni” przez Europę Zachodnią w różnych momentach swojej najnowszej historii, i przyjął znacznie bardziej pojednawczy i porozumiewawczy ton niż na początku swojej kadencji" - pisze Momtaz.

Autorka zwraca uwagę, że Francuz poparł także Warszawę w - jak pisze - "dziwacznym" sporze, który rozpoczął Kreml, próbując obwiniać Polskę za rozpętanie II wojny światowej. Jednocześnie portal zauważa, że Macron podkreślił znaczenie Rosji dla Europy, zwracając uwagę, że dialog z tym krajem przyniósł "konkretne korzyści", m.in. w uspokojeniu sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Nowa architektura zaufania

"W coraz bardziej niespokojnym świecie z nieprzewidywalnymi Stanami Zjednoczonymi i zyskującymi na znaczeniu Chinami Macron wezwał do zbudowania „nowej architektury zaufania i bezpieczeństwa” w Europie z uwzględnieniem Rosji" - pisze Politico.

Autorka artykułu zaznacza, że takie stanowisko spotkało się z niezrozumieniem w krajach Europy Środkowej, które do 1989 roku były satelitami Moskwy.

Politico relacjonuje zamkniętą dla mediów kolację z udziałem Macrona, w której uczestniczyli działacze demokratyczni z czasów PRL, wrażający sprzeciw wobec jego rosyjskiej polityki. "Ale nawet w tym kameralnym otoczeniu, słysząc, jak jego polscy rozmówcy wielokrotnie przywołują traumę lat sowieckich i ciągłe zagrożenie, jakie odczuwają ze strony Rosji, Macron się nie wycofał. Powtórzył wiele argumentów, które przedstawił w publicznych wystąpieniach i wywiadach dotyczących swojej polityki wobec Rosji" - pisze.


Posłuchaj
00:59 10214458_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda deklaruje, że weźmie udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego, jeśli do niego dojdzie. To reakcja na wczorajsze słowa francuskiego prezydenta. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Portal konkluduje, że Macron, który w zeszłym mówił o "śmierci mózgowej NATO" w epoce prezydenta USA Donalda Trumpa, próbuje znaleźć nową równowagę geopolityczną dla UE w mniejszym stopniu zależnej od amerykańskiej potęgi. Ta diagnoza ma się przełożyć na serdeczne więzi z Rosją, ale także wzmocnienie europejskich zdolności obronnych. "Wysiłek ten nabrał nowego znaczenia w następstwie brexitu, w którym Wielka Brytania pozostaje sojusznikiem (w ramach) NATO, ale nie jest już częścią żadnych unijnych inicjatyw obronnych" - podkreśliło Politico.


PAP/dad