Polskie Radio
Section05
Emmanuel Macron

Niemcy i Francja nie chcą dostarczyć czołgów na Ukrainę. Przedstawili wspólne stanowisko

Francja i Niemcy potwierdzają wsparcie dla Ukrainy, ale nie przekażą jej na razie ciężkiego uzbrojenia, między innymi czołgów. Emmanuel Macron i Olaf Scholz poinformowali o tym podczas spotkania w Paryżu z okazji obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego o przyjaźni między Francją i Niemcami. Sytuację na miejscu śledził nasz francuski korespondent Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja wojna na Ukrainie serwis wschodni Emmanuel Macron Olaf Scholz

Francja przekaże Ukrainie czołgi Leclerc? Macron odpowiedział

Francja nie wyklucza przekazania Ukrainie ciężkich czołgów Leclerc - poinformował prezydent Emmanuel Macron. Szef państwa mówił o tym po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Pałacu Elizejskim, które odbyło się z okazji 60. rocznicy podpisania traktatu o przyjaźni francusko-niemieckiej. O szczegółach francuski korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja wojna na Ukrainie serwis wschodni Emmanuel Macron

Premier Morawiecki rozmawiał z prezydentem Francji. Wśród tematów unijna współpraca, energetyka jądrowa i KPO

"Kwestia stosunków polsko-francuskich, unijnej współpracy, działań Polski związanych z KPO oraz współpraca w sektorze energii jądrowej - znalazły się wśród tematów środowej rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem" - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Emmanuel Macron Francja energetyka Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska polityka

Sebastien Lecornu odwiedził Kijów. Francja zwiększy pomoc dla Ukrainy?

Minister obrony Francji Sebastien Lecornu odwiedził Kijów. Francja przekazała ostatnio Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Crotale, a następne dostawy broni zaplanowane są na początek 2023 roku. - We Francji jest bardzo silne poparcie społeczne dla działań wspierających Ukrainę - zauważa prof. Tomasz Michalski z uczelni HEC Paris. 
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron wojna na Ukrainie Rosja Francja ŚWIAT Europa wojna 2022

Francja przekaże dodatkowe uzbrojenie dla Ukrainy? Jest deklaracja Macrona

Prezydent Francji zapowiedział dostawy broni dla Ukrainy na początku przyszłego roku. Emmanuel Macron podkreślił, że pomoc wojskowa udzielana Ukrainie przez Francję jest też realizowana w ostatnich tygodniach. Dodał, że dostawa bardzo cenionych przez ukraińskie wojsko armatohaubic "Cezar" może nastąpić na początku 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja serwis wschodni Francja Emmanuel Macron polityka wojsko armia

Benzema odmawia Macronowi. Wpis gwiazdora wywołał burzę

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który potwierdził swój przylot do Kataru na finałowy mecz mistrzostw świata „Trójkolorowych” z Argentyńczykami, zamierza zabrać na pokład samolotu kilku znakomitych piłkarzy reprezentacji, których z udziału w mundialu wyeliminowały kontuzje. Będący w tym gronie Karim Benzema odrzucił propozycję prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna reprezentacja Francji karim benzema Emmanuel Macron

Macron mówi o gwarancjach dla Rosji. Prof. Grosse: chce kolaborować

- Jest to sposób na zapewnienie bezpieczeństwa Francji, ale oparty na naiwnych przesłankach. Francuzi i Niemcy do końca nie wierzyli w agresję rosyjską na Ukrainę. Z punktu widzenia kontynentu francuskie rachuby są gwarancjami bezpieczeństwa dla Moskwy.  Dodatkowo w oczy zachodnioeuropejskich polityków coraz bardziej zagląda kryzys energetyczny i gospodarczy. Zachowują się tak, jak tego oczekuje władca Kremla - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Gościem był też Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Francja Niemcy Emmanuel Macron Olaf Scholz Władimir Putin Ukraina ŚWIAT