Polskie Radio
Section05
Emmanuel Macron

Media: Emmanuel Macron był szpiegowany przez marokańskie służby za pomocą "Pegasusa"

Prezydent Francji Emmanuel Macron był szpiegowany przez marokańskie służby. Tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez konsorcjum 17 międzynarodowych mediów, które ujawniło, że władze kilku państw użyły izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego "Pegasus" do śledzenia polityków i dziennikarzy na całym świecie. Pałac Elizejski potępił te działania i domaga się wyjaśnień.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Maroko Emmanuel Macron pegasus atak

Współczesna Bastylia. Obecna polityka Francji

Dzień Bastylii to oficjalnie ustanowione, obchodzone co roku, święto narodowe Francji. Jego nazwa pochodzi od szturmu na podparyski zamek 14 lipca 1789 roku. Od tego wydarzenia rozpoczęła się Wielka Rewolucja Francuska, podczas której obalono monarchię absolutną. W jakiej kondycji w dzisiejszych czasach znajduje się francuska polityka?
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Klub Trójki Francja Emmanuel Macron wybory we Francji polityka Trójka

NASZ WYWIAD B. premier Francji w zarządzie rosyjskiej spółki. Ekspert: Francja prowadzi dwuznaczną politykę wobec NATO i Rosji

- Francja uważa, że dwuznaczność jest źródłem siły. Z jednej strony jest sojusznikiem w NATO i UE, z drugiej strony Paryż podejmuje pewne działania, które postrzega jako "niepodporządkowujące się interesom amerykańskim". Francja zachowuje otwarte drzwi dla Rosji, daje do zrozumienia, że niechętnie podpisuje się pod polityką, którą prowadzą sojusznicy z NATO w stosunku do Rosji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Maślanka (PISM), tłumacząc kontekst polityki Paryża wobec Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Unia Europejska wojsko NASZ WYWIAD USA Nord Stream 2 Ukraina Białoruś Władimir Putin Francja Emmanuel Macron Francois Fillon Nicolas Sarkozy

Francja: blisko milion osób zarejestrowało się na szczepienie po orędziu prezydenta Macrona

Niemal milion Francuzów zarejestrowało się wczoraj na szczepienie przeciwko COVID-19, z czego zdecydowana większość zarezerwowała termin wizyty po wieczornym orędziu Emmanuela Macrona. Prezydent Francji ogłosił, że od połowy sierpnia szczepienia będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia, zaś od przyszłego tygodnia dostęp do przestrzeni publicznej dla osób bez paszportu covidowego będzie ograniczony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja COVID-19 szczepienia szczepionka Emmanuel Macron pandemia

Nie będzie spotkania UE-Rosja. Macron: politycy z Europy Środkowej i Wschodniej są "rusofobami"

Liderzy 27 krajów Wspólnoty na szczycie w Brukseli zdecydowali, że nie będzie spotkania przywódców UE i Rosji. Tym samym odrzucona została propozycja Francji i Niemiec, aby wznowić współpracę z Moskwą i zorganizować unijno-rosyjski szczyt z udziałem Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polityka zagraniczna Polski Władimir Putin Rosja Francja Emmanuel Macron Angela Merkel Niemcy ŚWIAT Europa