Polskie Radio
Section05
Emmanuel Macron

"Nie ma planu B". Reakcje po decyzji Trumpa ws. Jerozolimy

 - Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela to "historyczny przełom" - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wezwał inne kraje, by poszły śladem USA i przeniosły swoje ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. - Decyzja USA ws. Jerozolimy jest godna pożałowania - stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Izrael Benjamin Netanjahu Donald Trump Emmanuel Macron Hamas

Macron zachęca Martina Schulza, by zawarł koalicję rządową

Prezydent Francji Emmanuel Macron przekonuje szefa SPD Martina Schulza, by wszedł do koalicji rządowej z blokiem chadeckim CDU/CSU Angeli Merkel, co pozwoli na zreformowanie Unii Europejskiej. Czy europejskie naciski przyczynią się do powstania rządu w Niemczech i unormowania sytuacji na tamtejszej scenie politycznej?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel Martin Schulz Emmanuel Macron wybory w Niemczech

Abidżan: UE chce zwiększyć walkę z nielegalną migracją

Włochy zapowiedziały dofinansowanie straży przybrzeżnej w Libii, a francuski prezydent ma zaproponować pozostałym krajom Unii specjalną akcję ratowania migrantów, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie w Libii. Sprawa jest jednym z głównych tematów rozpoczętego w Abidżanie dwudniowego szczytu Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Wybrzeże Kości Słoniowej Unia Europejska Antonio Tajani Angela Merkel Emmanuel Macron abidżan

"Macron jest milszy, bo chce nam sprzedać okręty podwodne”

- Nie przywiązywałbym żadnej wagi do deklaracji składanych podczas wizyty premier Beaty Szydło we Francji, bo te deklaracje to czysty teatr. Francja ma katastrofalną sytuację finansową i każdy miliard się liczy. Macron chce sprzedać okręty podwodne Polsce i dlatego był przyjemniejszy niż zwykle – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się także do sytuacji Niemiec i Francji w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Unia Europejska Francja Emmanuel Macron Beata Szydło Niemcy

"Plany reform UE Macrona są martwe, popełnił szkolne błędy"

- Plany reform Unii Europejskiej autorstwa Macrona nigdzie nie wywołały tak wielkiej fascynacji jak w Niemczech. Być może właśnie to jest przyczyną, dla której prezydent Francji nieustannie podkreśla, że przyszłość Unii zależy tylko i wyłącznie od gotowości Niemiec do poparcia reform - pisze autor komentarza. "W UE obowiązuje zasada, którą szczególnie dobrze powinno znać państwo tak dominujące jak Francja: kto ignoruje małe kraje, ten wpada w kłopoty" - zaznaczono.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Angela Merkel koalicja wybory w Niemczech Francja Emmanuel Macron

Paryż: spotkanie Beata Szydło-Emmanuel Macron

"Udało nam się wyjaśnić wiele wątpliwości. Są jeszcze kwestie, które nas różnią. Jest rzeczą naturalną, bo inne są interesy Francji, inne są interesy Polski" - mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.  Prezydent Francji powiedział, że podziękował polskiej premier za "zmysł kompromisu". "W 2018 roku przyjadę z wizytą do Polski" - dodał Macron.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Paryż Emmanuel Macron

Premier Beata Szydło z wizytą w Paryżu

Premier Beata Szydło spotka się w czwartek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z wypowiedzi polskiego ministra spraw zagranicznych wynika, że stronie polskiej zależy na „nowym otwarciu” we wzajemnych relacjach. O to może nie być łatwo, gdyż Macron jest głównym orędownikiem Europy dwóch prędkości, a na dodatek bardzo krytycznie wypowiada się na temat Polski. O tym, jakie są stosunki polityczne i gospodarcze z Francją, mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kuisz z Kultury Liberalnej.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Emmanuel Macron Niemcy Francja Paryż

Pracownicy delegowani. Czy dojdzie do kompromisu?

"Naszym priorytetem jest zapewnienie rzetelnego kompromisu, dzięki któremu zostanie zachowana integralność jednolitego rynku" - mówił o propozycjach zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych wiceszef MSZ Konrad Szymański w rozmowie z francuską minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. O sprawie mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport pracownicy Francja praca Emmanuel Macron