Polskie Radio
Section05
Emmanuel Macron

Zełenski stawia na Francję. Podpisze dwustronne porozumienie ws. bezpieczeństwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu w piątek - poinformował Pałac Elizejski. Głównym celem wizyty ma być szukanie wsparcia wojskowego dla Kijowa. Prezydent Ukrainy uda się potem do Niemiec, gdzie weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 bezpieczeństwo Wołodymyr Zełenski Emmanuel Macron Francja

"Zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy". Zachodnie media o wizycie Donalda Tuska we Francji i w Niemczech

"Serdeczne spotkanie po wieloletnich napięciach" - taki komentarz dominuje we francuskich mediach po wczorajszej wizycie premiera Donalda Tuska w Pałacu Elizejskim. Prasa podkreśla, że Paryż i Warszawa chcą razem przeciwstawić się Rosji i ożywić Trójkąt Weimarski. We francuskiej stolicy odbył się wczoraj szczyt w tym formacie z udziałem szefów MSZ Niemiec, Polski i Francji. "Nie ma alternatywy dla NATO, zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy" - na tych cytatach skupia się z kolei większość medialnych komentarzy po wizycie premiera Donalda Tuska w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Emmanuel Macron Olaf Scholz Francja Niemcy Trójkąt Weimarski

"Zadaniem Francji jest uniemożliwienie Rosjanom zwycięstwa". Stanowcza deklaracja Macrona

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że zadaniem jego kraju jest uniemożliwienie Rosjanom zwycięstwa w wojnie na Ukrainie. Francuski przywódca mówił o tym podczas spotkania z dowódcami wojsk w Cherbourg, na północy kraju. Prezydent przedstawił założenia francuskiej polityki obronnej na ten rok.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Emmanuel Macron wojna na Ukrainie wojna 2024 Ukraina

Francja tworzy "koalicję artyleryjską" dla Ukrainy. Zełenski rozmawia z Macronem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak informuje ukraiński przywódca w mediach społecznościowych, podziękował Francuzom za uruchomienie "koalicji artyleryjskiej" oraz za zaangażowanie tego kraju w produkcję armatohaubic i amunicji dla Ukrainy w 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna na Ukrainie

NASZ WYWIAD Następca Macrona? Młody premier, cudowne dziecko francuskiej polityki, rzucił rękawicę starszym kolegom

- Zadaniem 34-letniego Gabriela Attala, najmłodszego premiera w historii V Republiki, jest m.in. poprawa notowań rządu przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ma on nadać działaniom rządu nową dynamikę, podnieść poziom zaufania, zbliżyć rząd do ludzi. Jego misja ma także związek z rosnącą popularnością Zjednoczenia Narodowego - przekazała portalowi Polskiego Radia Amanda Dziubińska (PISM). We Francji doszło w tych dniach do zmiany na stanowisku premiera i dymisji rządu Élisabeth Borne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja rząd polityka Gabriel Attal Emmanuel Macron Marine Le Pen NASZ WYWIAD imigracja

Gabriel Attal premierem Francji. Czy ma poparcie społeczne?

Gabriel Attal otrzymał misję tworzenia nowego rządu Francji i tym samym stał się najmłodszym premierem w historii Piątej Republiki, czyli od 1958 roku. Do tej pory pełnił funkcję ministra edukacji. Czy ma poparcie społeczne? Jakie wyzwania stoją przed jego gabinetem? O tym opowiadał Michel Viatteau, korespondent agencji AFP w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Gabriel Attal Francja Emmanuel Macron

Macron dąży do zalegalizowania eutanazji. Poszedł jednak na ustępstwo wobec wspólnot religijnych

"W Pałacu Elizejskim odbyło się noworoczne spotkanie prezydenta Francji z przedstawicielami wspólnot religijnych w tym kraju. Emmanuel Macron zapowiedział procedowanie dwóch odrębnych ustaw dotyczących końca życia - jedna ma dążyć do zalegalizowania wspomaganego samobójstwa, druga promować rozwój opieki paliatywnej, czego w obliczu narastania eutanazyjnego lobby domagały się wspólnoty chrześcijańskie i żydowskie w tym kraju" - napisała Beata Zajączkowska na łamach portalu The Vatican News. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Emmanuel Macron eutanazja