Redakcja Polska

Odbudowa gospodarki po koronawirusie. KE tworzy specjalny fundusz

20.05.2020 14:51
Komisja Europejska ma zaproponować w przyszłym tygodniu utworzenie funduszu odbudowy po koronakryzysie przekraczającego bilion euro. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis.
Audio
  • KE chce stworzyć fundusz odbudowy po koronakryzysie przekraczający bilion euro. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Fundusz odbudowy UE [POSŁUCHAJ]
Klientka dezynfekuje ręce w otwartym ponownie sklepie z odzieżą w Madrycie
Klientka dezynfekuje ręce w otwartym ponownie sklepie z odzieżą w MadrycieEPA/Rodrigo Jimenez

To więcej niż początkowe przymiarki Komisji, mówiące o funduszu w wysokości 320 miliardów euro. Przedstawiony przed kilkoma dniami przez Francję i Niemcy plan zakładał stworzenie funduszu w wysokości 500 miliardów euro. Propozycja Brukseli będzie jeszcze hojniejsza.

Komisja chce pożyczyć na rynkach finansowych ponad bilion euro, by później mogły z tego skorzystać unijne kraje. - Oczywiście w tym przypadku mówimy o pożyczkach i grantach, ale to jest ten poziom ambicji, o którym rozmawiamy - powiedział Valdis Dombrovskis.

Stanowisko Polski

Polska, jak mówił wczoraj minister do spraw europejskich Konrad Szymański, opowiada się za możliwie szerokim udziałem bezzwrotnych grantów. - Myślę, że to stanowisko jest dziś większościowe w Radzie Europejskiej - podkreślił minister Szymański w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką.

Dla Polski w tym funduszu kluczowe będą też zasady wydatkowania, czyli kryteria przyznawania funduszy. Warszawa popiera również ideę stworzenia funduszu na bazie zaciągniętych pożyczek na rynku.

Swoje propozycje Komisja Europejska przedstawi za tydzień, 27 maja, i wtedy rozpoczną się negocjacje między krajami członkowskimi. Oczekiwanie jest takie, by w przyszłym miesiącu doszło do porozumienia w tej sprawie, choć może to być  trudne z powodu dużych rozbieżności zdań w Unii.


IAR/dad