X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stany Zjednoczone wycofują się z kolejnego układu wojskowego

22.05.2020 14:25
Amerykański prezydent Donald Trump potwierdził, że planuje wycofanie się z kolejnego układu o kontroli zbrojeń. Tym razem chodzi o „traktat o otwartych przestworzach”, którego sygnatariuszem jest 35 państw, w tym Polska. Prezydent Trump wyraził nadzieję na renegocjację traktatu.
Audio
  • Juliusz Sabak z Defence24.pl o deklaracji Donalda Trumpa dotyczącej wycofania się USA z „traktatu o otwartych przestworzach”
Myśliwiec F-35
Myśliwiec F-35Shutterstock/AMMHPhotography

„Traktat o otwartych przestworzach” został zawarty przez kraje NATO oraz byłych członków Układu Warszawskiego w 1992 roku. Umożliwia on loty samolotów zwiadowczych nad terytoriami jego sygnatariuszy w celu kontroli przestrzegania porozumień zbrojeniowych. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych od dawna zarzucali Rosji łamanie traktatu.

Amerykański wywiad twierdził ponadto, że Moskwa wykorzystuje możliwość przelotów nad Stanami Zjednoczonymi do lokalizacji infrastruktury mogącej być celem cyberataków. „Mamy bardzo dobre relacje z Rosją ale Rosja nie przestrzega traktatu, więc wycofamy się z niego. Jest jednak duża szansa na nowe porozumienie albo na przywrócenie obecnego” - mówił prezydent Donald Trump.

O wycofanie się z „traktatu o otwartych przestworzach” od dawna apelowali do prezydenta Trumpa tak zwani „jastrzębie” z Partii Republikańskiej. Sprzeciwiali się temu Demokraci oraz niektórzy politycy republikańscy. Ich zdaniem, porozumienie jest bardzo przydatnym narzędziem dla Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników w Europie, którzy nie dysponują zaawansowanym systemem satelitów szpiegowskich.

IAR/PP