Redakcja Polska

Trójmorze odpowiedzią na kryzys. Andrzej Duda: znaczenie tej inicjatywy rośnie

20.10.2020 08:30
- Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa – ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w Unii Europejskiej znaczenie polityczne i gospodarcze tej inicjatywy wciąż rośnie.
Prezydent Andrzej Duda podczas wirtualnej sesji roboczej Inicjatywy Trójmorza w Tallinie
Prezydent Andrzej Duda podczas wirtualnej sesji roboczej Inicjatywy Trójmorza w TalliniePAP/Igor Smirnow

Andrzej Duda, który wziął udział w szczycie Trójmorza w poniedziałek w Tallinnie, zwrócił uwagę na zmiany polityczne i gospodarcze, jakie zaszły od początku tej inicjatywy w roku 2015.

- Od czasu brexitu wpływ regionu na sprawy gospodarczy Unii Europejskiej znacząco się zwiększył. Obecnie kraje Trójmorza to 29 procent terytorium Unii, 25 procent populacji; region generuje 19 procent całkowitego PKB – wyliczał prezydent Polski.

"Wiodąca rola"

Zapewnił, że "inicjatywa Trójmorza pozostanie aktywa i będzie odgrywała wiodącą rolę, jeżeli chodzi o region, ale także oś północ-południe Europy".

- Wszystkich nas dotknęła pandemia. Region Trójmorza z wykwalifikowaną siłą roboczą, ale też polepszoną infrastrukturą może odgrywać bardzo ważną rolę w tworzeniu nowych łańcuchów dostaw i w przezwyciężaniu kryzysu – powiedział.

Dodał, że drogą do rozwoju gospodarczego jest ściślejsze powiązanie krajów inicjatywy, czemu sprzyja MFW, nazwany przez prezydenta "ważnym sojusznikiem tej inicjatywy".

Cyfrowy potencjał

- Pandemia pokazała coraz większą potrzebę wszelkiego rodzaju rozwiązań cyfrowych – powiedział prezydent. Według niego kraje Trójmorza mają potrzebny do tego potencjał. Zwrócił uwagę na zaawansowanie Estonii we wprowadzaniu tego typu rozwiązań.

Dodał, że "w czasach pandemii ważna jest również rozrywka cyfrowa", która pozwala korzystać z oferty rozrywkowej bez wychodzenia z domu i przy zachowaniu zaostrzonych zasad higieny.

Siła inwestycji

- Podkreślił, że - obok funduszy narodowych – duże znaczenie mają prywatni inwestorzy.

- Dlatego stworzyliśmy narzędzia komercyjne. Forum biznesowe Trójmorza to platforma dla przedstawicieli biznesu  – dodał.

Przypomniał utworzenie giełdowego indeksu Europy Środkowowschodniej CEEplus, który zrzesza rynki kapitałowe regionu, oraz rady biznesowej Trójmorza, która "promuje interesy naszego region w skali globalnej".

Za jedno z największych osiągnięć Andrzej Duda uznał założenie w 2019 r. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

- Decyzja Estonii Łotwy, Węgier, Bułgarii, Litwy, Słowenii Chorwacji i Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do tego funduszu, to najlepsze potwierdzenie słuszności tej idei – podkreślił.

Częściowo zdalnie

W Tallinie odbywa się w poniedziałek 5. szczyt Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbywa się częściowo w formie zdalnej.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.


IAR/PAP/PR24/dad