Polskie Radio
Section05
Trójmorze

Szczyt Trójmorza w Wilnie pod znakiem rozmów o bezpieczeństwie Europy

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie na Litwie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski. - Tylko gdy będziemy twardo stali przy państwach zagrożonych, wspierali państwa zagrożone i działali odważnie, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskim imperializmem i przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Unia Europejska fundusze unijne Polonia Kazachstan

NASZ WYWIAD Polska u steru ważnego forum. Akces zgłosiły Grecja, Japonia

- Jednym z ważniejszych wydarzeń szczytu Inicjatywy Trójmorza w Wilnie było nadanie Japonii statusu partnera strategicznego - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ekspert IEŚ i pracownik UMCS dr Łukasz Lewkowicz. Dodał, że współpraca Inicjatywy Trójmorza, choć wciąż koncentruje się głównie na współpracy ekonomicznej, coraz bardziej dotyka również kwestii bezpieczeństwa. Przejawem tego była obecność prezydenta Ukrainy na szczycie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Ukraina wojna 2024 wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda NASZ WYWIAD

Szczyt Trójmorza w Wilnie pod znakiem rozmów o bezpieczeństwie. Polska przekaże rakiety Ukrainie?

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie na Litwie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski. - Tylko gdy będziemy twardo stali przy państwach zagrożonych, wspierali państwa zagrożone i działali odważnie, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskim imperializmem i przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Litwa wojna na Ukrainie Ukraina Wołodymyr Zełenski Gitanas Nauseda Andrzej Duda

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Wiceprezes BGK: to może być kolejny rok wzrostu PKB w krajach Trójmorza

Mimo wojny na Ukrainie Polska notuje rekordowe wskaźniki bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Paweł Nierada mówi Polskiemu Radiu, że w rozpoczętym już roku możemy obserwować wzrost PKB, szczególnie w krajach Inicjatywy Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos BGK GOSPODARKA polityka nearshoring inwestycje inwestycje zagraniczne ekonomia

W Davos rusza Światowe Forum Ekonomiczne. Prezydent Andrzej Duda jest już na miejscu

Prezydent Andrzej Duda przybył do Szwajcarii. Od wtorku do czwartku będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W planie ma spotkania zarówno ze światowymi przywódcami, jak i rozmowy z przedstawicielami instytucji finansowych i świata biznesu. Głównymi tematami są wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i rozwój regionu Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski ŚWIAT Europa

Połączenie potrzeb inwestycyjnych z potencjałem ekonomicznym. Trójmorze zaprezentuje się na forum w Davos

Region Trójmorza prezentuje swój potencjał ekonomiczny podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. W wydarzeniach organizowanych przez kraje Trójmorza udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Banku Światowego, Harvard University, Google, Parlamentu Europejskiego czy EBOR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria forum ekonomia

Zakończono kolejny odcinek Via Baltica na Litwie. "Droga przystosowana do ruchu cywilnego i wojskowego"

Zakończono rekonstrukcję kolejnego litewskiego odcinka autostrady Via Baltica. W środę odbyła się uroczystość otwarcia odcinka łączącego Mariampol i Kalwarię, od 79 do 85 km w kierunku granicy z Polską. Litewska dyrekcja dróg zaznacza, że jest na półmetku przebudowy ok. 40-km odcinka od Mariampola do polskiej granicy. Prace zakończa się w 2025 r.
Zobacz więcej na temat:  Litwa transport

Prof. Wojciech Roszkowski: projekt Trójmorza miał i ma szansę zbudować silniejszą pozycję Polski w świecie

Prof. Wojciech Roszkowski został Patriotą Roku. Gala odbyła się w sobotę 9 grudnia w historycznej Sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Krakowie. Wydarzenie stało się pretekstem do rozmowy na temat inicjatywy Trójmorza, której prof. Roszkowski poświęcił książkę "Orzeł Lew i Krzyż". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski Wojciech Roszkowski

Dobre informacje dla kierowców. W 2025 roku pojadą nowym fragmentem trasy Via Carpatia

Rozpoczyna się budowa odcinka trasy S19 Miejsce Piastowe - Dukla. Fragment będzie miał ponad 10 kilometrów długości. Droga na tym odcinku jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia. Inwestycja będzie miała wszystkie parametry komfortowej trasy ekspresowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje inwestycji infrastrukturalne UE GDDKiA infrastruktura via carpatia Radio kierowców infografika