Polskie Radio
Section05
Trójmorze

Odbudowa po pandemii. Szczerski: inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by stać się odpowiedzią na te wyzwania

- Inicjatywa Trójmorza posiada potencjał, aby stać się strategiczną odpowiedzią regionu na aktualne wyzwania związane z odbudową wzrostu ekonomicznego po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 - mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski podczas spotkania przed szczytem Trójmorza w Sofii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Szczerski prezydent Trójmorze Andrzej Duda

NASZ WYWIAD Jubileusz V4. Ekspert OSW: to kościec Trójmorza, trzeba budować infrastrukturę, zaufanie, szukać wspólnych interesów

- To, co uda się osiągnąć w ramach Grupy Wyszehradzkiej, być może w pewnym stopniu w dłuższej perspektywie czasowej uda się w ramach Trójmorza – mówił portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (OSW). Podkreślił, że kluczowa jest budowa gęstej infrastruktury w regionie V4, a także nauka z tego, że dobre relacje w regionie są wypracowywane przez lata  - wzajemne zaufanie pozwala teraz na znajdowanie i obronę wspólnych interesów. - Wyszehrad jest drogowskazem, jak może wyglądać współpraca szerzej w ramach Europy Środkowej – zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Czechy Słowacja Węgry POLSKA grupa wyszehradzka Trójmorze ŚWIAT

Prof. Krysiak: mam nadzieję, że koronawirus nie spowoduje pogłębienia nierówności

- My jako Polska zwiększyliśmy eksport i oby on się utrzymał. Mam nadzieję, że UE jednak poradzi sobie z wyzwaniem i po pandemii nie będzie pogłębionych nierówności między krajami członkowskimi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Krysiak z SGH.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Parlament Europejski Europa Środkowo-Wschodnia Trójmorze Wyszehrad Paweł Lekki

Publicysta: V4 będzie zyskiwać na znaczeniu, także w Unii Europejskiej

Grupa Wyszehradzka będzie jeszcze ważniejsza, bo warto pamiętać, że stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi będą zapewne nieco gorsze w trakcie rządów Joe Bidena niż za rządów Donalda Trumpa. (...) Więc tutaj będzie rosło znaczenie budowy siły tego właśnie układu Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński, publicysta Tygodnika "Solidarność"
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA polityka Andrzej Duda grupa wyszehradzka Trójmorze

Prezydent dla rosyjskiej gazety: Europa Środkowa to znakomity przykład tego jaką siłą jest wolność

"Wpatrując się w przyszłość, szukamy obszarów, które będą ośrodkami dynamicznych, pozytywnych przemian. Jestem pewien, że w skali euopejskiej i globalnej do takich miejsc będzie należała Europa Środkowa" - pisze prezydent RP Andrzej Duda w artykule opublikowanym w rosyjskim dzienniku gospodarczym "RBK".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Europa Rosja Europa Środkowa ŚWIAT Trójmorze grupa wyszehradzka

Czeskie media opublikowały artykuł prezydenta Andrzeja Dudy o aspiracjach Europy Środkowej

Czeski portal Echo24 opublikował artykuł prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent pisze w nim o wyzwaniach stojących przed Europą Środkową oraz o jej pozycji na świecie. Publikacja powstała w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu: Dekada Europy Centralnej" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda prezydent Europa Środkowa grupa wyszehradzka Trójmorze Czechy

Prezydent autorem publikacji "Europa Środkowa - wspólnota aspiracji". Wskazał główne obszary współpracy

Europa Środkowa to obszar dynamicznego rozwoju, aspirujący do kategorii cywilizacyjnych centrów - napisał prezydent Andrzej Duda w przetłumaczonej na cztery języki publikacji "Europa Środkowa - wspólnota aspiracji", która po polsku ukazała się w periodyku "Wszystko co najważniejsze". Prezydent zwrócił w niej uwagę na trzy płaszczyzny współpracy środkowoeuropejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Europa Środkowa Trójmorze grupa wyszehradzka Bukareszteńska dziewiątka Polityka zagraniczna Polski

"Bardzo wiele zależy od dynamiki polityki polskiej". Antoni Macierewicz o budowie Nord Stream 2

- Nie ma wątpliwości, że Niemcy traktują tę inwestycję jako strategiczną, fundamentalną dla dalszego rozwoju gospodarczego i politycznego, oraz dominacji niemiecko-rosyjskiej w Europie i dlatego będą robili wszystko, aby przeforsować ten projekt - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump ŚWIAT Ameryka Północna Joe Biden relacje polsko-amerykańskie Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz Nord Stream 2 Trójmorze

Współpraca z rządem, szczyt NATO, Grupa V4. Szef Gabinetu Prezydenta o planach na ten rok

- W najbliższej przyszłości przewidywane są takie wydarzenia, jak szczyt NATO-wski, jak kwestie dotyczące czworokąta wyszehradzkiego. Te rzeczy będą dla pana prezydenta priorytetem - mówił w Polskim Radiu 24 nowy szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Prezydencki minister wyraził też nadzieję na dalszą owocną współpracę z USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA polityka prezydent kancelaria prezydenta Paweł Szrot Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka Trójmorze