Polskie Radio
Section05
Trójmorze

Podsumowanie dwuletniej działalności Funduszu Trójmorza. BGK: wśród 10 dużych inwestorów jest jeden prywatny

Dziesięciu inwestorów, prawie miliard euro zgromadzonego kapitału i trzy inwestycje infrastrukturalne to bilans dwóch lat działalności Funduszu Trójmorza - podsumował Bank Gospodarstwa Krajowego. Przypomniał, że celem transgranicznych inwestycji jest poprawa infrastruktury na osi północ-południe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trójmorze Europa BGK inwestycje infrastruktura

Prof. Krzysztof Szczerski: Trójmorze nową definicją państw naszego regionu

- Trójmorze zaczyna funkcjonować jako pozytywny opis regionu. Kraje Trójmorza to kraje rozwijające się, mające duży wzrost gospodarczy, ambitne, które potrafią się dobrze odnaleźć na arenie międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szczerski, który obejmie funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 USA Trójmorze Adrian Klarenbach Joe Biden Krzysztof Szczerski Andrzej Duda

Grzegorz Górny o inicjatywie Trójmorza: to jedna z najważniejszych platform współpracy w Europie

- Ten szczyt potwierdził, że Trójmorze staje się jedną z najważniejszych platform współpracy międzynarodowej w Europie. Jest to właściwie okręt flagowy Europy Środkowej. Jesteśmy regionem, który od kilkunastu lat rozwija się najszybciej na świecie - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, szef Stowarzyszenia i Fundacji Trójmorze.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze dyplomacja inwestycje pieniądze gospodarka polska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"USA zaczynają traktować Niemcy jako lidera Europy". Dr Winkler o polityce administracji Bidena

- Pytanie, czy taki wybór obrony amerykańskich interesów przyniesie rezultaty, Niemcy chcą jednocześnie z wykorzystaniem pozycji oferowanej im przez Amerykanów, prowadzić biznes zarówno z Rosją, jak i Chinami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), komentując zacieśnienie relacji USA - Niemcy po objęciu prezydentury w USA przez demokratę, Joe Bidena. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Trójmorze Stany Zjednoczone USA Europa Środkowa Niemcy Antoni Opaliński

"Położono nacisk na wpisanie inicjatywy w ramy UE". Dr Bonikowska o Trójmorzu

Były pewnego rodzaju sugestie czy takie dwuznaczności, że nie wszyscy uważali, że ta inicjatywa, to jest wzmocnienie Unii Europejskiej, niektórzy mieli wątpliwości, czy aby nie jest to inicjatywa budująca jakąś alternatywną formułę współpracy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska o Trójmorzu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Trójmorze Stany Zjednoczone USA Europa Środkowa Niemcy

Eksperci: Inicjatywa Trójmorza to szansa do nowe inwestycje i konkurencję w Europie

Połączenie giełd państw Trójmorza byłoby ważnym wspólnym przedsięwzięciem gospodarczym, pozwalającym na konkurowanie z innymi europejskimi giełdami. Niezwykle ważne dla dalszego rozwoju, wykorzystania szans na skrócenie łańcuchów dostaw i pozyskanie zagranicznych inwestycji będzie też rozbudowa sieci połączeń drogowych między państwami Trójmorza – mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trójmorze mieszkania

Kraje Europy Środkowej zapowiadają wspólną walkę z kryzysem i dalszą współpracę przy inwestycjach

W Sofii dobiegł końca szczyt inicjatywy Trójmorza, z udziałem przedstawicieli z dwunastu krajów naszego regionu. Polskę na miejscu reprezentował prezydent Andrzej Duda. Kraje Trójmorza przyjęły deklarację, w której zobowiązały się wspólnie mierzyć z bieżącymi wyzwaniami, w tym m.in. z kryzysem wywołanym przez pandemię.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Sofia Trójmorze Andrzej Duda

Krzysztof Szczerski: Trójmorze postrzegane jest jako motor przyszłego rozwoju gospodarczego

- Inicjatywa Trójmorza jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw politycznych na świecie. Celem jest budowa infrastruktury, aby uczynić z tego regionu centrum innowacji w Europie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Krzysztof Szczerski polityka Katarzyna Gójska Trójmorze Polityka zagraniczna Polski

NASZ WYWIAD Ekspert: Trójmorze wielu chciało pogrzebać, sami go nie doceniamy, a spójrzmy na zainteresowanie Niemiec, USA, Azji

- Cały czas istnieje problem, jak budować relacje w przestrzeni pomiędzy Niemcami i Rosją, jak tworzyć tu przestrzeń stabilności, prosperującej gospodarki. To może się zdarzyć tylko wówczas, kiedy państwa i narody Trójmorza uświadomią sobie swoje własne znaczenie i swój potencjał. Taka świadomość praktycznie nie istniała przed rokiem 2016 i 2017. Obecnie taka świadomość istnieje i z nami pozostanie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Unia Europejska wojsko NASZ WYWIAD Trójmorze Andrzej Duda POLSKA Ukraina Litwa POLSKA infografika