Polskie Radio
Section05
Trójmorze

Trójmorze to również Ukraina. Eksperci: trzeba ją zbliżać do integracji z UE

Jak najszersze włączanie Ukrainy w gospodarczy system Trójmorza może być pomocne w jej zbliżaniu do integracji z UE, może przyspieszyć proces integracji. Samo Trójmorze musi zresztą ewoluować w kierunku przynależności do tej inicjatywy państw faktycznie leżących między trzeba morzami a wówczas Ukraina w oczywisty sposób się pojawia - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana) i Wojciech Lewandowski (Wise Europa).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina Trójmorze Unia Europejska integracja europejska

Gospodarcze zbliżanie UE i Ukrainy. Eksperci: to będzie ważne przy jej odbudowie

Już kandydacki status Ukrainy do UE ma znaczenie gospodarcze, podobnie jak wdrożenie jej do struktur Trójmorza. Nie oznacza to jednak jeszcze bezpośrednich relacji między nią a państwami Unii. Na pewno będzie to ułatwienie dla naszych firm przy odbudowie Ukrainy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza. Gośćmi programu byli Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina Unia Europejska Trójmorze eksport

Kongres 590. Rozmowy o Trójmorzu i wyzwaniach przed Polską i Europą

W podwarszawskim Nadarzynie zakończyła się siódma edycja Kongresu 590, zorganizowanego pod hasłem "Łączymy wszystkich". W dwudniowej konferencji wzięli udział między innymi przedstawiciele polskiego i ukraińskiego rządu, samorządowcy, przedsiębiorcy i eksperci. Wiodącym tematem kongresu była współpraca międzynarodowa państw Inicjatywy Trójmorza, a także zacieśnianie relacji z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kongres 590 polityka Trójmorze wojna na Ukrainie

Kongres 590. Rozmowy o współpracy w ramach Trójmorza i pomocy Ukrainie

W Nadarzynie koło Warszawy odbywa się Kongres 590. To cykliczne wydarzenie gospodarcze, w którym biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, biznesu, nauki, a także zagraniczni goście. Tematem wiodącym siódmej edycji jest współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza w kontekście wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kongres 590 Andrzej Duda wojna na Ukrainie GOSPODARKA Trójmorze

Współpraca państw Trójmorza z Ukrainą. Szrot: dla Kijowa będzie to bardzo dużo znaczyło

Jak ocenił w Trójkowym Komentarzu Dnia szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, rozpoczęcie procesu akcesji Ukrainy do grupy państw Trójmorza "będzie bardzo dużo znaczyło dla Kijowa". Podkreślił także, że wszystkie działania prezydenta Andrzeja Dudy w sferze dyplomatycznej oraz militarnej sprowadzają się do kwestii utrzymania pokoju w naszym regionie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT Europa Andrzej Duda Paweł Szrot Trójmorze Ukraina

Zmiany w podatkach i inicjatywy wspierające Ukrainę. Dyskusja ekspertów na Forum Wizja Rozwoju

Wszyscy czekają na koniec wojny i wygraną Ukrainy. Zmieni to z pewnością sytuacją gospodarczą nie tylko w naszym regionie ale i na świecie. Ważna jest też odbudowa Ukrainy po wojnie i tu Polska może odegrać istotną rolę - mówili goście audycji Rządy Pieniądza z drugiego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni: Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Analizowali również kwestię kolejnej zmiany w PIT wchodzącej już za 9 dni.
Zobacz więcej na temat:  Podatki 2022 podatki wojna na Ukrainie pieniądze Trójmorze

Szczyt Trójmorza w Rydze. Tomasz Wróblewski: ten format zyskuje teraz na znaczeniu

- Trójmorze zyskuje na znaczeniu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno energetyki, jak i kwestii militarnych. Wojna powoduje, że państwa Trójmorza znajdują się w podobnej sferze zagrożenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze dyplomacja polityka bezpieczeństwo wojna na Ukrainie USA ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Wojna na Ukrainie nadaje jej nowy impuls". Dr Popławski o Inicjatywie Trójmorza

- Państwa Trójmorza będą kluczowym miejscem podłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej, chociażby poprzez infrastrukturę - mówi w Programie 1 Polskiego dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Kraje regionu zamierzają współpracować z Ukrainą również po zakończeniu wojny. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa wojna 2022 Trójmorze Ryga