X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Litwie druga tura wyborów parlamentarnych. O mandaty walczą też litewscy Polacy

25.10.2020 08:52
Dwa mandaty ma szansę zdobyć Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin
Audio
  • Na Litwie druga tura wyborów parlamentarnych. O mandaty walczą też litewscy Polacy [posluchaj]
Flaga Litwy
Flaga Litwypixabay.com/CC0 Public Domain/Deutsch

Na Litwie dziś druga tura wyborów parlamentarnych. Tym razem obywatele tego kraju wybierają deputowanych w okręgach jednomandatowych. Dwa mandaty ma szansę zdobyć Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin. Po pierwszej turze wyborów do litewskiego Sejmu dostało się sześć ugrupowań, którym udało się przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. Są wśród nich konserwatywny Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci oraz rządzący do tej pory Litewski Związek Chłopów i Zielonych.

W okręgach jednomandatowych obowiązują inne zasady. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze nie uzyskał ponad 50 procent głosów przy frekwencji sięgającej przynajmniej 40 procent, to dziś o mandat walczy dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów w pierwszej rundzie głosowania. 

Wśród nich są dwie przedstawicielki polskiej partii na Litwie - Rita Tamaszuniene i Romualda PoszewieckajaZdaniem dziennikarki litewskiego nadawcy publicznego, Aleksandry Ketleriene, większe szanse ma Tamaszuniene. "Jest bardziej znana, szefowała ministerstwu spraw wewnętrznych. Z kolei Romualdę Poszewiecką mało kto kojarzy" - zwraca uwagę w rozmowie z Polskim Radiem.

Akcja Wyborcza Polaków dwa tygodnie temu nie przekroczyła progu wyborczego. Ugrupowanie zdobyło 4,8 procent głosów. W nowym Sejmie może mieć maksymalnie nawet cztery mandaty, gdyż dwójka kandydatów polskiej partii zwyciężyła w okręgach jednomandatowych już w pierwszej turze.

W poprzednich latach Akcja miała w litewskim parlamencie ośmiu posłów, a od roku należała też do koalicji rządzącej.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Litwa