Redakcja Polska

Parlament Ukrainy wzywa Kongres USA do sankcji na wszystkie podmioty budujące Nord Stream 2

21.05.2021 13:38
Ukraiński parlament w przegłosowanej w piątek odezwie wezwał Kongres USA do nałożenia sankcji na wszystkie podmioty budujące gazociąg Nord Stream 2, w tym spółkę Nord Stream AG. Realizacja projektu "ostatecznie rozwiąże ręce" Rosji - oceniono.
Audio
  • Ukraiński parlament apeluje do USA w sprawie Nord Stream 2. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Realizacja projektu ostatecznie rozwiąże ręce Rosji - oceniono.
Realizacja projektu "ostatecznie rozwiąże ręce" Rosji - oceniono.Źródło: Twitter/ Verkhovna Rada @ua_parliament

Rada Najwyższa Ukrainy wzywa Izbę Reprezentantów i Senat Kongresu USA do wykorzystania "wszystkich istniejących instrumentów przewidzianych przez amerykańskie prawo w celu pełnego i nieodwracalnego powstrzymania budowy gazociągu w ramach projektu Nord Stream 2 poprzez zastosowanie blokujących sankcji wobec wszystkich uczestników tego rosyjskiego projektu geopolitycznego, w tym Nord Stream AG" - napisano w odezwie, cytowanej przez agencję Interfax-Ukraina. Apel przyjęto podczas piątkowej sesji 292 głosami.

Departament Stanu powiadomił w raporcie przedłożonym w środę Kongresowi, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu Nord Stream 2. Resort potwierdził, że firma Nord Stream AG i jej szef Matthias Warnig zaangażowani są w działalność podlegającą, zgodnie z amerykańskim prawem, sankcjom. Odstąpienie od nich tłumaczył jednak "względami interesu narodowego" USA.

Nord Stream 2 elementem wojny hybrydowej

Ukraińscy deputowani wyrazili zaniepokojenie faktem, że wobec Nord Stream AG nie przewidziano sankcji. Oceniono, że Nord Stream 2  "to kolejna rosyjska próba wykorzystania energetyki jako instrumentu hybrydowej wojny" oraz że gazociąg "bezpośrednio zagraża energetycznemu bezpieczeństwu zarówno Ukrainy, jak i Europy".

Według deputowanych koncentracja rosyjskich rurociągów w Morzu Bałtyckim może dać Rosji powód do aktywnej ochrony NS2, począwszy od formalnych procedur żeglugi, a następnie bardziej agresywnych zachowań, takich jak blokada statków i wpływ na handel w regionie.

Jedynym długoterminowym mechanizmem zagwarantowania, że Rosja nie wykorzysta NS2 w charakterze broni energetycznej, jest pełna blokada możliwości zakończenia jego budowy i rozpoczęcia eksploatacji - dodano.

"Realizacja Nord Stream 2 ostatecznie rozwiąże ręce Federacji Rosyjskiej i pozwoli kontynuować rosyjską wojenną inwazję na wschodzie Ukrainy" - zaznaczono.


PAP/dad