X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

BBC ujawnia skalę misji rosyjskich najemników w Libii. Padają oskarżenia o ludobójstwo

12.08.2021 10:44
Dziennikarskie śledztwo BBC ujawniło skalę działań tajnej rosyjskiej grupy najemników w wojnie domowej w Libii. Jak wynika z dochodzenia, tak zwana Grupa Wagnera miała dokonywać przerażających zbrodni wojennych. Cenne informacje udało się pozyskać w tablecie zgubionym przez jednego z najemników.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/NEstudio

BBC wyemitowała dokument dotyczący działań rosyjskich najemników w Libii. Analiza opiera się między innymi na informacjach z tabletu jednego z najemników, który zawierał mapy frontu w języku rosyjskim oraz listę kryptonimów potwierdzające znaczącą obecność grupy Wagnera w Libii. Dostarczył również dowodów na zaangażowanie najemników w zastawianie pułapek na obszarach cywilnych. BBC podkreśla, że umieszczanie min bez oznaczania ich to zbrodnia wojenna.

Ponadto stacja poinformowała, że ma "listę zakupów" najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, który według biegłych mógł pochodzić wyłącznie z dostaw rosyjskiej armii. Dokument wskazuje, kto może finansować i wspierać operację. Wymienia materiały potrzebne do "realizacji celów wojskowych" – w tym cztery czołgi, setki karabinów Kałasznikowa i najnowocześniejszy system radarowy.

Zdaniem analityków wojskowych, część technologii i uzbrojenia dostępna jest jedynie w rosyjskim wojsku. Inny ekspert, specjalista od grupy Wagnera, powiedział BBC, że lista wskazuje na zaangażowanie Dmitrija Utkina.

Utkin to były rosyjski wojskowy, agent wywiadu, który - jak się uważa - założył grupę Wagnera. BBC próbowała skontaktować się z Dmitrijem Utkinem, ale nie otrzymała odpowiedzi.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedziało BBC, że robi wszystko, co w jego mocy, aby promować zawieszenie broni i polityczne rozwiązanie kryzysu w Libii.

Ministerstwo dodało, że szczegóły dotyczące Wagnera w Libii opierają się w większości na "sfałszowanych danych" i mają na celu "zdyskredytowanie polityki Rosji" w Libii.

Grupa Wagnera

Oficjalnie Grupa Wagnera nie istnieje, ale uważa się, że nawet 10 000 osób podpisało przynajmniej jeden kontrakt z organizacja odkąd pojawiła się ona walcząc u boku prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie w 2014 roku.

Szacuje się, że około 1000 najemników Wagnera walczyło z generałem Khalifa Haftarem w Libii w latach 2019-2020.

BBC dotarło w Rosji do jednego z byłych bojowników, prosząc o opisanie grupy. Miał on powiedzieć, że "jest to struktura, której celem jest promowanie interesów państwa (Rosji - pryzp.red.) poza granicami naszego kraju".

Jeśli chodzi o bojowników, powiedział, że byli albo zawodowymi wojskowymi, ludźmi szukającymi pracy, albo romantykami, którzy chcieli służyć swojemu krajowi.

Drugi były wojownik, do którego dotarło BBC powiedział, że wśród członków grupy nie ma jasnych zasad postępowania. Jeśli schwytany więzień nie miał wiedzy, którą mógłby przekazać, lub nie mógł pracować jako "niewolnik", to "sprawa była oczywista" - takich jeńców się po prostu pozbywano. 

BBC/dad

Zobacz więcej na temat: Libia Rosja

Niemal 18 mln osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

12.08.2021 08:19
W Polsce wykonano ponad 35,11 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych – preparatem Johnson & Johnson lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek – jest ponad 17,95 mln osób.