Polskie Radio
Section05
Libia

Izrael odpowiedział na atak z Libanu. Ostrzelano pozycje Hezbollahu

Armia izraelska (IDF) ostrzelała w sobotę wieczorem pozycje radykalnego ugrupowania islamskiego Hezbollah w południowym Libanie, skąd wystrzelono pocisk przeciwlotniczy w kierunku izraelskiego drona. Pocisk został zestrzelony, dron nie został uszkodzony - poinformował izraelski rzecznik wojskowy. Był to kolejny incydent zbrojny na pograniczu izraelsko-libańskim.
Zobacz więcej na temat:  atak Hamasu na Izrael Izrael Libia wojsko bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Poseł PiS przypomina nieudolną ewakuację Polaków z Libii za rządu PO. "Tak wyglądała rzeczywistość"

Teraz, kiedy rządzi PiS, Polacy bez względu na to, gdzie są, zostają ewakuowani. To znacząca różnica między rządami PO i PiS - powiedział w poniedziałek na antenie TVP Info poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król, odnosząc się do sprawnej ewakuacji polskich obywateli z Izraela, który w sobotę został zaatakowany przez Hamas.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Król Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Izrael atak Hamasu na Izrael Hamas Libia Polacy za granicą Donald Tusk

Polscy archeolodzy wracają do Libii. Naukowcy z UW ponownie badają starożytną Ptolemais

Po 13 latach nieobecności, spowodowanych wojną domową w Libii, archeolodzy Uniwersytetu Warszawskiego wracają do badań Ptolemais, dużego starożytnego miasta na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednym z ich zadań będzie odtworzenie oryginalnej linii brzegowej tamtejszego portu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Libia archeologia starożytność NAUKA odkrycia i ciekawostki Uniwersytet Warszawski

Ceny ropy i miedzi ponownie w górę. Powodem poważne zakłócenia dostaw obu surowców

Ropa Brent na rynkach paliw ponownie powyżej 100 dolarów. Inwestorzy zareagowali na zobowiązania chińskich władz do zniwelowania szkód w gospodarce wywołanych falą blokad w czasie walki z COVID-19. Do tego doszło do zakłóceń w dostawach ropy z Libii, co powoduje zacieśnienie sytuacji podażowej na rynkach paliw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa wojna na Ukrainie Libia sankcje Unii Europejskiej Chiny