Polskie Radio
Section05
Libia

Szczyt UE-UA. Jest decyzja o ewakuacji uchodźców z Libii

Unia Afrykańska i Unia Europejska zdecydowały o pilnej ewakuacji afrykańskich uchodźców z Libii. To najważniejsza decyzja podjęta przez przywódców Europy i Afryki na zakończonym właśnie szczycie w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Szczegóły operacji nie są do końca znane, ale wiadomo, że rozpocznie się ona w ciągu kilku dni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Unia Europejska Libia uchodźcy Wybrzeże Kości Słoniowej

Państwa UE pomogą Włochom zamknąć centralny szlak migracyjny

„Szefowie państw UE zaoferowali podczas szczytu w Brukseli dodatkowe wsparcie dla Włoch; jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego” - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. O szczycie UE w Brukseli mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Marek Kozak, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Włochy Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Morze Śródziemne Libia

USA wprowadzają ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw

Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jak największe bezpieczeństwo - mówił w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.  
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Wenezuela Jemen Czad Iran Libia Korea Północna Somalia Syria Jan Pachlowski

6 mld euro na zamknięcie szlaku migracyjnego z Libii?

Według szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego na zamknięcie szlaku migracyjnego z Libii do Włoch należy wyłożyć 6 mld euro, a więc tyle samo, ile przekazano Turcji w ramach realizacji umowy, na mocy której zablokowano bałkański trakt migracyjny. O propozycjach rozwiązania kryzysu uchodźczego mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lidel z City Security i Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Włochy imigranci w Europie Parlament Europejski Antonio Tajani uchodźcy Libia Afryka migracja