Redakcja Polska

NATO jest gotowe na ewentualny konflikt w Europie

10.01.2022 12:42
Szef NATO twierdzi, że sojusz jest gotowy na ewentualny konflikt zbrojny w Europie. Jednocześnie, w wywiadzie dla Financial Times dodaje, że istnieje alternatywna i wyraża nadzieję na polityczne rozwiązanie problemów na linii sojusz - Moskwa. Rosja i Stany Zjednoczone rozpoczynają rozmowy dotyczące kontroli arsenałów jądrowych oraz sytuacji wokół Ukrainy.
Audio
  • NATO jest gotowe na ewentualny konflikt w Europie. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
NATO jest otwarte na rozmowy z Rosją w sprawie uspokojenia sytuacji na granicy z Ukrainą. Nie porzuci jednak swoich sojuszników.
NATO jest otwarte na rozmowy z Rosją w sprawie uspokojenia sytuacji na granicy z Ukrainą. Nie porzuci jednak swoich sojuszników.Alexandros Michailidis/Shutterstock

- Trzeba mieć nadzieję i pracować ciężko, aby sprawdził się najlepszy scenariusz, ale musimy też być przygotowani na najgorsze - powiedział Jens Stoltenberg. Odrzucił niedawne żądania Moskwy, aby sojusz zrezygnował z rozszerzenia o Ukrainę i ograniczył działania w państwach przyjętych do organizacji po upadku Związku Radzieckiego.

Jens Stoltenberg wylicza w zamian kilka pomysłów - kontrolę zbrojeń, zwiększenie przejrzystości działań podejmowanych przez obie strony - na przykład ćwiczeń wojskowych oraz poprawę komunikacji.
Szef NATO dodaje, że można wspólnie znaleźć "polityczną ścieżkę" ku porozumieniu. Ale ostrzega, że wciąż istnieje ryzyko konfliktu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Jens Stoltenberg Rosja