Polskie Radio
Section05
Jens Stoltenberg

Zorientowanie na Wschód i ekologię. NATO 2030 to strategia rozwoju Sojuszu

NATO będzie się reformować - decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym właśnie w Brukseli szczycie, a poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Pakiet NATO 2030 ma dostosować Sojusz do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin. Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga, a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Jens Stoltenberg Wojciech Cegielski Rosja Chiny ekologia szczyt NATO

Szef NATO o współpracy Rosji z Białorusią: jesteśmy gotowi bronić każdego sojusznika

- NATO widzi, że Białoruś staje się coraz bardziej zależna od Rosji, jest zaniepokojone tą współpracą i uważnie śledzi rozwój sytuacji - powiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg w wywiadzie dla "Welt am Sonntag". Jesteśmy gotowi bronić każdego sojusznika w wypadku zagrożenia ze strony Mińska czy Moskwy - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  NATO konflikty międzynarodowe Rosja Białoruś armia bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Jens Stoltenberg

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie". NATO solidarne z Czechami ws. ataku GRU na skład amunicji

- Sojusznicy w NATO solidaryzują się z Czechami w sprawie ataku rosyjskich służb na skład amunicji na Morawach w 2014 roku - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg. Dziś minister spraw zagranicznych Czech poinformował ambasadorów państw członkowskich Sojuszu o udziale agentów wywiadu wojskowego GRU w ataku na Morawach 7 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Czechy Europa NATO Jens Stoltenberg