Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda złożył górnikom życzenia z okazji uroczystości barbórkowych

04.12.2022 14:00
 ''Dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej. Dziękuję za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim'' - przekazał prezydent w liście.
Barbórka to tradycyjne święto górników obchodzone co roku 4 grudnia
Barbórka to tradycyjne święto górników obchodzone co roku 4 grudniaPAP/Grzegorz Michałowski

W życzeniach zamieszczonych na stronie Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda podkreślił, że uroczystości barbórkowe to czas, w którym górnicy powinni być szczególnie dumni z wykonywanego zawodu. ''Niech Państwa sukcesy zawodowe budują pomyślność Państwa bliskich, zakładów pracy, miejscowości i regionów, a wreszcie całej naszej Ojczyzny'' - podkreślał. 

Prezydent wspomniał również o tych, którzy zginęli wykonując swoją pracę w kopalni. ''Składam hołd wszystkim, którzy wykonując swoją niebezpieczną pracę odeszli w mijającym roku na wieczną szychtę. Najbliższym zmarłych i poszkodowanych składam wyrazy głębokiego współczucia. Gorąco dziękuję instytucjom publicznym, organizacjom społecznym oraz wszystkim osobom, które niosą tym ciężko doświadczonym rodzinom wsparcie i otuchę'' - dodał.
Andrzej Duda ofiarował górników opiece świętej Barbary. Wyraził nadzieję, że w codziennym trudzie pracy oparciem będzie dla nich ''wierność górniczemu etosowi oraz szacunek i wsparcie zarówno ze strony władz publicznych, jak i szerokich kręgów polskiego społeczeństwa''. 

4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto górników, obchodzone od XIX wieku w dzień Świętej Barbary. Jest to uroczysty dzień nie tylko dla pracowników górnictwa, ale także geologów oraz innych osób wykonujących zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Społeczność górnicza świętuje Barbórkę jako wydarzenie religijne, zawodowe i rodzinne.

PAP/ks