Redakcja Polska

Polskie MSZ potępiło wyrok wydany na Białorusi na Andrzeja Poczobuta

08.02.2023 14:34
Ministerstwo spraw zagranicznych potępia niesprawiedliwy wyrok wydany przez białoruski sąd na Andrzeja Poczobuta. Rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina napisał na Twitterze, że Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. "Stoimy za nim i będziemy stać. Nadejdzie dzień, kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi" - dodał.
Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie
Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w WarszawieMOZCO Mateusz Szymański/ Shutterstock

Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. Działacz Związku Polaków na Białorusi został oskarżony przez reżim o "wzniecanie nienawiści' i 'działanie na szkodę państwa poprzez wzywanie do nakładania sankcji".

Andrzej Poczobut przebywa za kratami od marca 2021 roku. Reżim próbował go nakłonić do wyjazdu z Białorusi, ale działacz polskiej mniejszości odmówił. Nie zgodził się też na wysłanie prośby o ułaskawienie do dyktatora Alaksandra Łukaszenki.

Były konsul RP w Grodnie Jarosław Książek nazwał Andrzeja Poczobuta "człowiekiem niezłomnego charakteru", który wiele wycierpiał. W ocenie białoruskich opozycjonistów proces działacza Związku Polaków i wyrok skazujący to elementy represji reżimu Łukaszenki wobec polskiej mniejszości.


IAR/dad

Sąd w Grodnie skazał działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na 8 lat łagru

08.02.2023 13:41
Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. - Wyrok białoruskiego reżimu dla Andrzeja Poczobuta jest nieludzki; to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi - skomentował decyzję białoruskiego sądu premier Mateusz Morawiecki.

Estoński wywiad: Rosja wciąż ma siłę by wywierać presję w krajach bałtyckich

08.02.2023 13:55
Rosja wciąż ma siłę, by wywierać presję militarną w regionie krajów bałtyckich - podał estoński wywiad. Służby w corocznym raporcie o stanie bezpieczeństwa państwa wskazują, że rosyjska agresja militarna na Ukrainie spowodowała wzrost zagrożenia dla Estonii.