Polskie Radio
Section05
Andrzej Poczobut

Granica z Białorusią zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep

Od czwartku obowiązuje zaostrzony zakaz w ruchu towarowym, którego celem jest uszczelnienie sankcji nałożonych na przewoźników z Rosji i z Białorusi. W wyniku tego granica z Białorusią została zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA Białoruś ŚWIAT GOSPODARKA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji MSWiA sankcje Rosja wojna na Ukrainie Andrzej Poczobut

PR24 Sankcje Polski wobec reżimu Łukaszenki. Zarembiuk: decyzja solidarna z białoruskim społeczeństwem

- Od decyzji Łukaszenki zależy los Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. Nie jestem zwolennikiem sankcji, ale w obecnej sytuacji to jedyne, co można zrobić. Musi być twarda reakcja. Reakcja Polski była oczekiwana przez Białorusinów, którzy żyją w totalnym strachu - mówił w Polskim Radiu 24 prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie Aleś Zarembiuk.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Andrzej Poczobut ŚWIAT sankcje

Wyrok na Poczobuta. Wiceszef MSWiA: Polska objęła sankcjami wszystkich zaangażowanych w proces

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że Polska objęła sankcjami wszystkie osoby zaangażowane w proces Andrzeja Poczobuta. Polsko-białoruski dziennikarz i działacz zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Andrzej Poczobut Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik sankcje

Syn Łukaszenki i sędzia, który skazał Poczobuta. Przedstawiciele białoruskiego reżimu wpisani na polską listę sankcji

Szef MSWiA Mariusz Kamiński w poniedziałek zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną i objęcie restrykcjami 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. To odpowiedź na podtrzymanie wyroku skazującego działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na osiem lat kolonii karnej, a także na represje ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński MSWiA sankcje Rosja Białoruś reżim Andrzej Poczobut więźniowie polityczni

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. MSWiA nakłada sankcje na Białoruś

Polska wprowadza sankcje wobec 365 obywateli Białorusi. Jak poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, oprócz wpisania na listę sankcyjną chodzi również o zamrożenie środków finansowych i gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. To reakcja Warszawy na represje Mińska wobec dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Zobacz więcej na temat:  MSWiA Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Mariusz Kamiński Białoruś Andrzej Poczobut represje

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. MSWiA nakłada sankcje na Białoruś

Polska wprowadza sankcje wobec 365 obywateli Białorusi. Jak poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, oprócz wpisania na listę sankcyjną chodzi również o zamrożenie środków finansowych i gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. To reakcja Warszawy na represje Mińska wobec dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Mariusz Kamiński Białoruś Andrzej Poczobut represje

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. Dziś poznamy odpowiedź rządu na działania Mińska

Polski rząd poinformuje o tym, jak Warszawa zareaguje na represje wobec działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta.  Odsiaduje on wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie. W piątek sąd najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił jego apelację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Poczobut Białoruś opozycja demokratyczna prawa człowieka Polacy na Białorusi

PR24 Agnieszka Romaszewska-Guzy apeluje ws. Andrzeja Poczobuta. "Coś powinniśmy zrobić"

- Zamknięcie granicy z Białorusią może popsuć trochę krwi, przynajmniej części białoruskiego biznesu powiązanemu z władzami. Niepojęte jest, że od trzech lat stalinowskich represji na Białorusi, wciąż nie na sankcji personalnych wobec przedstawicieli tamtejszego reżimu. Sankcjami powinna ich też objąć UE. Zakaz ruchu towarowego to pewnie jedyna broń jaką jeszcze mamy. Białoruś nie ma wyjścia na Europę bez Polski. De facto sama wpycha się w ramiona Rosji - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Białoruś Aleksander Łukaszenka Andrzej Poczobut

Premier Morawiecki skomentował skandaliczny wyrok na Poczobuta. "Reżim Łukaszenki jest kopią reżimu Putina"

Polski rząd zapowiada kolejne sankcje wobec Białorusi. To reakcja na decyzję Sądu Najwyższego Białorusi, który oddalił apelację Andrzeja Poczobuta. Prezes Rady Ministrów stwierdził na Twittwrze, że "reżim Łukaszenki to kopia reżimu Putina".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski premier dyplomacja Mateusz Morawiecki Andrzej Poczobut Białoruś

Skandaliczny wyrok wobec Poczobuta. MSZ: to dowód złej woli białoruskiego reżimu

Do utrzymania wyroku ośmiu lat pozbawienia wolności dla Andrzeja Poczobuta przez białoruski Sąd Najwyższy odniosło się polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Decyzja jednoznacznie wskazuje na złą wolę władz w Mińsku w kwestii przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej na Białorusi - twierdzi MSZ. W oświadczeniu podkreślono, że MSZ nieustannie wzywa do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Białoruś Andrzej Poczobut represje MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wyrok na Andrzeja Poczobuta. Łatuszka: to spodziewana tragedia. Trzeba naciskać na reżim Łukaszenki

"Tragedia, której się spodziewano" - tak utrzymanie wyroku na Andrzeja Poczobuta nazwał były ambasador Białorusi w Polsce, a obecnie antyłukaszenkowski opozycjonista Paweł Łatuszka. - Jest to także skutek braku wizji i strategii na Zachodzie wobec Białorusi i Alaksandra Łukaszenki. Dziś trzeba zwiększyć nacisk na jego reżim - dodał dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka Andrzej Poczobut Paweł Łatuszka represje