Polskie Radio
Section05

Andrzej Poczobut

Niezłomny głos z Białorusi. Andrzej Poczobut o wolności, pamięci i odpowiedzialności

Ponad pięć lat spędził w białoruskim więzieniu. Po uwolnieniu po raz pierwszy wystąpił przed Parlamentem Europejskim, gdzie odebrał Nagrodę Sacharowa i apelował o wsparcie dla więźniów politycznych oraz polskiej mniejszości na Białorusi. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Andrzej Poczobut mówił o sytuacji Polaków za wschodnią granicą, swojej determinacji, by wrócić do kraju, oraz o znaczeniu pamięci historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polacy na Białorusi Białoruś Parlament Europejski język polski

"Jestem zwykłym człowiekiem". Andrzej Poczobut o wolności i powrocie na Białoruś

Nie chce, by mówiono o nim "bohater", nie chce też budowania wokół siebie legendy. Po latach spędzonych w białoruskiej kolonii karnej Andrzej Poczobut mówi o czasie, który przyspieszył na wolności. Wspomina Niemen, który śnił mu się w więzieniu i Grodno z początku lat 90. Mówi także o tym, że chce wrócić na Białoruś - do ludzi, którzy chcą tworzyć Związek Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Białoruś

TYLKO U NAS Tak chcieli złamać Poczobuta. "Wytrzymał. Jest twardy"

Andrzej Poczobut był przez ponad pięć lat więziony w łagrze. Został uwolniony pod koniec kwietnia. - Reżim białoruski chciał go zmusić ciągłymi karcerami, restrykcjami dotyczącymi jedzenia, żeby się złamał. Andrzej nie miał żadnego praktycznie kontaktu z rodziną przez ten czas. Odmawiano mu podawania leków. Wytrzymał. To jest bardzo twardy człowiek - powiedział Roman Imielski z "Gazety Wyborczej" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś