Redakcja Polska

Kolejne sankcje wobec Rosji. Jest projekt wniosków na szczyt Unii Europejskiej

22.03.2023 12:57
Unijni przywódcy mają zagrozić Rosji kolejnymi sankcjami i potępić ją za porywanie ukraińskich dzieci. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała najnowszy projekt wniosków na rozpoczynający się 23 marca dwudniowy szczyt w belgijskiej stolicy. Projekt został wzmocniony w porównaniu z propozycją z ubiegłego tygodnia.
Audio
  • Projekt wniosków na szczyt UE. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Sankcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich UE
Sankcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich UEShutterstock/carlo deviti

W najnowszym projekcie konkluzji jest mowa o możliwych kolejnych sankcjach wobec Rosji w ramach presji wywieranej przez Unię Europejską. Tego zapisu w poprzedniej wersji wniosków na szczyt nie było.

Przywódcy unijni mają też potępić Rosję za porywanie dzieci z terenów okupowanych Ukrainy i wezwać ją do natychmiastowego zapewnienia im bezpiecznego powrotu do domów, podobnie jak wszystkim cywilom wywiezionym siłą do Rosji.

Iran i Białoruś

Do projektu wniosków dopisano też potępienie Iranu i Białorusi za wspieranie wojskowe rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Wpisano również wezwanie do natychmiastowego zaprzestania przez Rosję działań zagrażających bezpieczeństwu i ochronie cywilnych obiektów jądrowych na Ukrainie.


Posłuchaj
00:52 12264040_1 betty.mp3 Projekt wniosków na szczyt UE. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Walka z dezinformacją

W najnowszym projekcie wniosków jest także zapowiedź wzmocnienia współpracy Unii Europejskiej z krajami trzecimi w walce z rosyjską dezinformacją.


IAR/dad