Polskie Radio
Section05
sankcje Unii Europejskiej

Zgoda UE ws. sankcji za łamanie praw człowieka. Przepisy wzorowane na ustawie Magnickiego

Jest zgoda w Unii Europejskiej na sankcje za łamanie praw człowieka. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów, potwierdzając ustalenia ambasadorów sprzed tygodnia - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska prawa człowieka Siergiej Magnicki sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja Rada Unii Europejskiej

Jarosław Guzy: Kremla nie interesują relacje z działającą wspólnie zjednoczoną Europą

Sytuacja na Białorusi pogarsza relacje UE-Rosja. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w stolicy Białorusi powiedział, że Rosja zastanawia się "czy warto w ogóle mieć do czynienia ze strukturami brukselskimi, póki one pracują tak jak obecnie". Jarosław Guzy podkreśla, że Unia Europejska nie jest dla Rosji partnerem. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja sankcje sankcje Unii Europejskiej Białoruś Paweł Lekki

Niemieckie firmy robią na Białorusi interesy mimo planowanych sankcji. "Biznes to biznes"

Niemieckie firmy, m.in. Bayer, Siemens, Daimler czy Commerzbank, utrzymują relacje handlowe z Białorusią mimo unijnych sankcji, które mają wkrótce objąć także białoruskie przedsiębiorstwa - informuje Deutsche Welle na swoich stronach internetowych. - Biznes to biznes - przyznał dyrektor jednej z niemieckich firm.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Białoruś

Jest zielone światło Unii Europejskiej dla rozszerzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu

Tak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zgodę dali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów podczas wideokonferencji. To odpowiedź na zabicie Ramana Bandarenki - artysty, aktywisty, jednego z białoruskich opozycjonistów. 31-latek został skatowany na śmierć.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej Europa Unia Europejska Raport Białoruś

"Decyzja zapadła jednomyślnie". Zbigniew Rau o sankcjach unijnych dla Łukaszenki

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapewnił, że Unia Europejska jest zgodna co do dalszego obejmowania sankcjami przedstawicieli białoruskiego reżimu. Szef polskiej dyplomacji mówił w TVP Info, że decyzja w sprawie wpisania Aleksandra Łukaszenki na listę osób nimi objętych zapadła jednomyślnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych sankcje Unii Europejskiej sankcje Europa

Sankcje UE wobec Rosji zostały przedłużone. Mogą też objąć kolejne osoby

Unijne sankcje wobec Rosjan za użycie broni chemicznej zostały przedłużone o rok, czyli do połowy października przyszłego roku - postanowili ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów Unii Europejskiej na spotkaniu w Luksemburgu. Lista osób objętych sankcjami może zostać wydłużona w związku z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka Rosja