Polskie Radio
Section05
sankcje Unii Europejskiej

Czy sankcje zaszkodziły rosyjskiemu niedźwiedziowi?

Wszystko wskazuje na to, że prowadzona od czterech lat, przez Unię Europejską i USA, ostra polityka sankcji dyplomatycznych i gospodarczych wobec Moskwy za zajęcie Krymu, nie przyniosła jak na razie przełomu. Tyle, że nie oznaczo to, że Rosja ich nie odczuła - jej gospodarka nadal notuje niskie wskaźniki wzrostu i nie wygląda, że to może się szybko zmienić.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Unii Europejskiej Rosja USA GOSPODARKA

Ofensywa dyplomatyczna. Wizyty szefów MON i MSZ

W poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotka się w Brukseli z Naczelnym Dowódcą Sił NATO w Europie oraz z Sekretarzem Generalnym NATO. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odwiedzi Bułgarię. Co mogą przynieść pierwsze wizyty zagraniczne szefów MON i MSZ? Mówił o tym prof. Maciej Drzonek z Instytutu Politologii i Europeistyki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska Polityka zagraniczna Polski Bułgaria Prawo i Sprawiedliwość

"Spór wokół sądownictwa wymaga wspólnej odpowiedzialności"

- Premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał ws. artykułu 7 ze wszystkimi. Premier spotka się z premierem Węgier Wiktorem Orbanem 3 stycznia, natomiast z przewodniczącym KE Jean-Claude Junckerem spotka się 9 stycznia. Ten spór wokół reformy sądownictwa Polsce jest sporem wspólnym Warszawy i Brukseli, wymaga wspólnej odpowiedzialności – mówiła w audycji Północ-Południe rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Viktor Orban Rada Europy sankcje Unii Europejskiej Marek Suski rekonstrukcja rządu Amber Gold Małgorzata Wassermann

Czeskie media: konflikt między KE a Polską ma charakter polityczny

W komentarzu zatytułowanym „Zbędny proces z Polską?” czeski dziennik „Lidove Noviny” wskazał w czwartek, że uruchomienie wobec Polski art. 7 traktatu UE może ostatecznie zakończyć się kompromitacją Komisji Europejskiej. O artykule czeskiego dziennika i artykule 7 mówili w audycji Debata Dnia Piotr Nisztor („Gazeta Polska Codzienie”) i Mikołaj Wójcik („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej Węgry Czechy grupa wyszehradzka Viktor Orban

Działania KE bez związku z praworządnością?

– Polityka wewnętrzna może być dyskusją o wartościach. Polityka międzynarodowa to natomiast kwestia interesów – mówił w Debacie Dnia Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej Codziennie, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej, która zdecydowała o uruchomieniu względem Polski art. 7 unijnego traktatu. W Polskim Radiu 24 także komentarz dra Bartosza Rydlińskiego, politologa.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Bruksela

Polsce grożą sankcje? „To bardziej niż wątpliwe”

– To, że dojdzie do nałożenia sankcji w ramach art. 7, jest bardziej niż wątpliwe – mówiła w Gorącym Temacie Aleksandra Rybińska z Sieci, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej względem Polski. W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Piotra Burgońskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość

„Sprawa może nam zaszkodzić w przyszłości”

– Procedura, którą rozpoczyna Komisja Europejska wobec Polski, nie ma większego związku z reformą sądownictwa. To kwestia m.in. podejścia Warszawy do unijnej polityki migracyjnej – komentował w Debacie Dnia Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. W Polskim Radiu 24 o sprawie uruchomienia art. 7 unijnego traktatu względem naszego kraju mówił również Grzegorz Łaguna z Superstacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska reforma sądownictwa Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej

"Sprawa została upolityczniona z obu stron"

Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec Polski z artykułu 7 unijnego traktatu. Komisarze na posiedzeniu w Brukseli zdecydowali o wysłaniu wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Zaakceptowali tym samym propozycję wiceszefa Komisji Europejskiej. O procedurze z artykułu 7 mówili w audycji Północ-Południe Marek Jurek (europoseł), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych) i Łukasz Kobeszko (publicysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska

"Kurs reformy sądownictwa nie zostanie zmieniony"

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o podpisaniu ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga, z-ca redaktora naczelnego i szef działu prawnego Rzeczpospolitej”, Jarosław Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i prof. Bogusław Banaszak, sedzia Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej Andrzej Duda

"Polska i polski rząd nie są na rękę unijnym elitom"

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę wobec Polski z artykułu 7 traktatu unijnego. Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS), dr Andrzej Gil (politolog z KUL-u), Piotr Gabryel (z-ca red. nacz. Do Rzeczy), Jadwiga Wiśniewska (europosłanka PiS), prof. Maciej Drzonek (politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego), Bronisław Wildstein (publicysta) i prof. Tomasz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje

Andrzej Duda: zdecydowałem podpisać ustawy o SN i KRS

- Wprowadzamy w Polsce bardzo dobre rozwiązania, które będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości, ludzie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, polskie sądy i wymiar sprawiedliwości; sędziowie nie są nadzwyczajną kastą - powiedział prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej reforma sądownictwa Andrzej Duda

"Decyzja KE to pozaprawne działanie polityczne"

KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski. Dała jednocześnie Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji ws. praworządności. Wiceszef KE Frans Timmermans mówił, że niezależność wymiaru sprawiedliwości staje pod znakiem zapytania. O sprawie mówili w audycji Debata Dnia Michał Wójcik (Fakt) i Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej

"To dzień hańby dla tych, którzy namawiali KE do sankcji"

– Będziemy prowadzić dialog z Komisją Europejską, w naszej ocenie jej decyzja jest sprzeczna zarówno z literą, jak i duchem Traktatu Lizbońskiego – mówił w Rozmowie PR24 Jarosław Gowin. Wicepremier na naszej antenie komentował sprawę uruchomienia wobec Polski procedury związanej z art. 7 unijnego traktatu. Teraz do krajów członkowskich Unii Europejskiej zostanie wysłany wniosek o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska