Redakcja Polska

CNN pod wrażeniem defilady. "Polska jedną z głównych potęg wojskowych w Europie"

16.08.2023 15:01
Telewizja CNN określiła defiladę w Warszawie, zorganizowaną z okazji Święta Wojska Polskiego, mianem największej od dziesięcioleci. Portal amerykańskiej stacji w swoim artykule zauważył, że podczas wydarzenia zaprezentowano część z najnowocześniejszych urządzeń znajdujących się w arsenale Polski - amerykańskie czołgi M1A1 Abrams, południowokoreańskie czołgi K2 i samobieżne haubice K9, wyrzutnie rakiet HIMARS, samobieżne haubice Krab, a także amerykański system rakietowy Patriot.
CNN określiła defiladę mianem największej od dziesięcioleci
CNN określiła defiladę mianem największej od dziesięcioleci PAP/Paweł Supernak

CNN oceniła, że "w ostatnich latach Polska stała się jedną z głównych potęg wojskowych w Europie", po zainwestowaniu miliardów w nowy sprzęt po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Amerykański portal stwierdził również, że siła dyplomatyczna Warszawy wzrosła dzięki roli, jaką odegrała we wspieraniu Ukrainy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

CNN zauważyła, że według oficjalnych statystyk NATO, w ostatnich latach Polska radykalnie zwiększyła wydatki na obronę, z mniej niż 2 procent PKB w 2014 roku do 4 procent w tym roku. To czyni ją krajem, który wydaje najwięcej pod względem udziału w PKB, przed Stanami Zjednoczonymi. Dodatkowo ponad 50 procent polskich inwestycji przeznacza się na nowy sprzęt oraz badania i rozwój.

Zdaniem Jamiego Shei, byłego urzędnika NATO, profesora strategii i bezpieczeństwa na Uniwersytecie w Exeter w Anglii, rola Polski w Sojuszu znacznie się zmieniła się w ciągu ostatniej dekady. Ekspert ocenił, że jeśli Polska będzie realizować plany zamówień, stanie się "supermocarstwem wojskowym Unii Europejskiej i NATO". Jamie Shea dodał, że jeśli Polska zrealizuje planowane zakupy z USA i Korei Południowej oraz zmodernizuje obecnie posiadane, będzie miała więcej tego typu maszyn niż Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania razem wzięte.

Święto Wojska Polskiego

Dzień 15 sierpnia został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku, na mocy decyzji ówczesnego ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego, dla uczczenia zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej.

Święto obchodzono uroczyście do 1947 roku. Później zmieniono datę na 12 października - aby upamiętnić udział 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943r. Ponownie 15 sierpnia stał się świętem WP w roku 1992.

We wtorkowej defiladzie wzięły udział ponad dwa tysiące żołnierzy, prezentowane było też ponad dwieście jednostek sprzętu bojowego, w tym amerykańskie czołgi Abrams i koreańskie K2. Defiladę obserwowało w Warszawie ponad 300 tysięcy osób - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


IAR/PR24/dad