Polskie Radio
Section05
żołnierze

PR24 B. żołnierz wojsk specjalnych: Polska faktycznie wyrasta na potęgę militarną

- Musimy posiadać silną armię. Historia najnowsza i historia, która dzieje się na naszych oczach, pokazuje, że jeśli nie będziemy mieć silnej armii - być może nawet dobrym rozwiązaniem jest najsilniejsza armia lądowa w Europie - to narażamy się na poważne problemy - mówił w Polskim Radiu 24 bloger publikujący pod pseudonimem "wczoraj żołnierz, dzisiaj tata", były żołnierz wojsk specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie żołnierze Polskie Radio 24 Michał Rachoń

Największe manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. W Polsce odbywa się ćwiczenie Puma-22

Rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński przekazał PAP, że rozpoczęte w piątek ćwiczenie Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. Co ważne w scenariuszach uwzględniono doświadczenia z wojny w Ukrainie. W ćwiczeniu biorą też udział wojska sojusznicze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie żołnierze Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 grupa wyszehradzka

Akcja "Wejście w Historię". 1500 przedmiotów odkryto na Westerplatte

W trakcie zakończonego IX etapu badań archeologicznych na Westerplatte odkryto 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy. Najcenniejsze eksponaty, w tym wzornik do map wojskowych, zaprezentowano w środę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  muzeum historia Polski Westerplatte Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej Henryk Sucharski żołnierze II wojna światowa Grzegorz Berendt

Otwarcie Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone zarówno postaci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem, jak i jego żonie Marii. W uroczystości wziął udział, oprócz najbliższej rodziny bohatera, prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki muzeum Witold Banach Mazowsze rodzina żołnierze historia Polski Muzeum - Dom Rodziny Pileckich Andrzej Pilecki Maria Pilecka Andrzej Duda

Wyposażenia mundurów, guziki i nieśmiertelniki. Pamięć o żołnierzach I wojny światowej

Manyłowa to historyczna nazwa góry Łysy Wierch. Na jej zboczach w marcu 1915 roku rozegrała się wielka bitwa pomiędzy wojskami armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. W potyczce zginęły setki żołnierzy. Obecnie w miejscu bitwy trwają prace archeologiczne. Badacze poszukują szczątków żołnierzy poległych w Bieszczadach w czasie I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka I wojna światowa żołnierze Witold Lazar

tylko u nas "Jesteśmy bardzo aktywni na tym polu". Premier Mateusz Morawiecki o szkoleniu ukraińskich żołnierzy

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest aktywna, jeśli chodzi o szkolenie ukraińskich żołnierzy czy linię wsparcia dla pola bitwy. W ten sposób szef rządu odniósł się w Programie 3 Polskiego Radia do informacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej o tym, że unijna misja szkoleniowa dla ukraińskiej armii ma mieć siedzibę w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Ukraina żołnierze Trójka Bartłomiej Graczak

Żołnierze pułku Azow wrócą na front. To już potwierdzone

Żołnierze pułku Azow będą wracali na front, żeby wspierać swoich kolegów w walce z rosyjskim okupantem - oświadczyli na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ukraińscy oficerowie, niedawno zwolnieni z rosyjskiej niewoli. Poinformowali, że Rosjanie wciąż przetrzymują około 2,5 tysiąca obrońców Mariupola, w tym 700 żołnierzy pułku Azow.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 wojsko żołnierze Ukraina ŚWIAT Europa

Szef MON zapowiada dodatek służbowy dla żołnierzy w niektórych jednostkach lądowych. Znamy szczegóły

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że niektórzy żołnierze otrzymają dodatek finansowy wynoszący 450 złotych. We wpisie zamieszczonym na Twitterze szef resortu obrony napisał, że trwają prace nad stosownym dokumentem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie żołnierze służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej

Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowych. Szef MON: silna armia to inwestycja w bezpieczeństwo

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w zorganizowanej na terenie Wojskowej Akademii Technicznej przysiędze wojskowej ponad półtora tysiąca podchorążych. Jak podkreślił, państwo polskie stworzyło warunki do kształcenia żołnierzy i rozwoju Wojska Polskiego. Dodał, że silna armia to inwestycja w bezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej żołnierze Wojsko Polskie