Polskie Radio
Section05
żołnierze

Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obejmie blisko 230 tys. osób

Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku, od 13 lat. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich służby w wojsku. - Zachęcam do tego, by nie lekceważyć tego obowiązku - powiedziała w radiowej Jedynce ppłk Justyna Balik, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR).
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej wojsko kwalifikacja wojskowa Wojsko Polskie żołnierze

"Polska jest niezbędnym sojusznikiem". Szef MON Niemiec spotkał się z polskimi parlamentarzystami

"Polska jest niezbędnym sojusznikiem dla bezpiecznej Europy, silnej wschodniej flanki NATO i niezachwianego wsparcia dla Ukrainy" - czytamy we wpisie na portalu X Ministerstwa Obrony Niemiec. Jak dodano, szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius rozmawiał w czwartek z posłami na Sejmo intensyfikacji dwustronnej współpracy wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Unia Europejska bezpieczeństwo NATO żołnierze ŚWIAT Europa

Ciekawa wystawa w londyńskim British Museum. Ukazuje codzienne życie rzymskiego legionisty

Jak wyglądało codzienne życie rzymskiego żołnierza? Można się o tym przekonać na interaktywnej wystawie w londyńskim British Museum. Powstała na podstawie prawdziwego skarbu: zachowanych do dziś listów do domu, jakie wysyłał legionista, niejaki Claudius Terentianus. O szczegółach Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Londyn Wielka Brytania muzeum żołnierze Rzym Adam Dąbrowski

50 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady WOT złożyło przysięgę wojskową. Szef MON: zaszczyt i wyzwanie

50 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Wręczono także promocje podoficerskie absolwentom Kursu Podoficerskiego SONDA. Podczas uroczystości został odczytany list wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, w którym podkreślił, że służba w WOT to zaszczyt i wyzwanie, a także zadanie dla ludzi odpowiedzialnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej MON wojsko WOT Wojska Obrony Terytorialnej Władysław Kosiniak-Kamysz służby i bezpieczeństwo żołnierze

„Chciałbym powrócić do spokojnego Lwowa”. Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy

Fundacja Ave od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera uchodźców z terenów objętych walkami. Jak wiele społecznych organizacji w Polsce wspieramy Ukraińców działaniami pomocowymi w ich kraju i na terenie Polski. Organizujemy obozy dla młodzieży i pomoc w postaci darów. I z dumą przyznaję, że za działania naszych wolontariuszy dla Ukrainy otrzymaliśmy nagrodę w ramach 13. Mazowieckich Barw Wolontariatu – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy pomoc Lwów Kijów Odessa żołnierze Małgorzata Frydrych