Redakcja Polska

"Respektujemy suwerenne decyzje". John Kirby o planach przekazania polskich czołgów Ukrainie

13.01.2023 09:31
- Niektóre elementy uzbrojenia mogą pochodzić z innych krajów, co może być lepsze dla Ukraińców bo mogą je dostać szybciej albo szybciej się przeszkolić - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby, pytany przez korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, czy USA dołączą do koalicji na rzecz przekazania czołgów Ukrainie. Jednocześnie nie wykluczył, że USA przekażą Ukrainie czołgi w przyszłości.
john Kirby, pytany przez Polskie Radio, czy USA dołączą do koalicji na rzecz przekazania czołgów Ukrainie, odparł, że niektóre elementy uzbrojenia mogą pochodzić z innych krajów, co może być lepsze dla Ukraińców
john Kirby, pytany przez Polskie Radio, czy USA dołączą do koalicji na rzecz przekazania czołgów Ukrainie, odparł, że "niektóre elementy uzbrojenia "mogą pochodzić z innych krajów, co może być lepsze dla Ukraińców"PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby zapytany, czy Joe Biden popiera plany Polski i Wielkiej Brytanii przekazania czołgów Ukrainie, powiedział, że prezydent w pełni popiera te decyzje. - Respektujemy tę suwerenność i jesteśmy wdzięczni za wszelkie dodatkowe wsparcie - podkreślił.

Zapytany przez korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, czy USA przyłączą się do koalicji krajów, które dostarczą czołgi Ukrainie, przedstawiciel Białego Domu powiedział, że najlepszym forum dla takich decyzji jest grupa kontaktowa ds. obrony Ukrainy.

Zaznaczył, że nie wszystkie rodzaje uzbrojenia musza pochodzić z USA. - Czasami będą pochodzić z innych krajów co może być lepsze dla Ukraińców, ponieważ mogą dotrzeć tam szybciej lub nie potrzebują tak dużo szkoleń - dodał.

Amerykańskie czołgi na Ukrainie? Kirby: niewykluczone

John Kirby nie wykluczył, że USA przekażą Ukrainie czołgi w przyszłości. - Byliśmy dotychczas bardzo skuteczni w zapewnianiu pomocy w zakresie bezpieczeństwa Ukrainie, która to pomoc ewoluuje wraz ze sposobem, w jaki ewoluuje wojna - stwierdził i przypomniał, że Stany Zjednoczone przekazały już Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 25 miliardów dolarów.


00:53 kirby - usa - spec - walkuski 12144139_1.mp3 Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby oświadczył, że prezydent Joe Biden "w pełni popiera" plany Polski i Wielkiej Brytanii przekazania czołgów Ukrainie - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Polskie czołgi pod ukraińską flagą

Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, ale w koalicji z innymi krajam - poinformował w środę, podczas wizyty w Kijowie prezydent Andrzej Duda. - Podjęliśmy decyzję o tym, że takie wsparcie dla Ukrainy ze strony polskiej nastąpi. Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji - podkreślił polski prezydent. 

Podkreslił, że Polska przede wszystkim chce, żeby to była koalicja międzynarodowa. - I my, do tej koalicji międzynarodowej, podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego kompanii czołgów Leopard, która - mam nadzieję - w szeregu z innymi kompaniami czołgów (także Leopard i innych, które zostaną tutaj przez inne państwa złożone) popłynie w niedługim czasie różnymi drogami na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest - oświadczył prezydent.

Posłuchaj
01:09 szczyt - trojkata - spec 12141663_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda zaapelował w środę do zagranicznych przywódców o wspieranie Ukrainy. Polski prezydent złożył wizytę we Lwowie, gdzie wraz z przywódcami Ukrainy i Litwy podpisali deklarację prezydentów Trójkąta Lubelskiego - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Wielka Brytania dołącza, Finlandia stawia warunek

Rozważenie udziału w koalicji na rzecz przekazania Ukrainie nowoczesnych, zachodnich, nie post-sowieckich czołgów, potwierdziła w środę Wielka Brytania. Premier Rishi Sunak poprosił ministra obrony Bena Wallace'a o "pracę z partnerami" w najbliższych tygodniach, by pójść "dalej i szybciej z naszym wsparciem dla Ukrainy, w tym z dostarczeniem czołgów" - oznajmił rzecznik Downing Street.

Finlandia obiecała zaś przekazać Ukrainie część swoich czołgów Leopard, jeśli w Europie powstanie wspólna inicjatywa w tej sprawie - zapoiedział fiński prezydent Sauli Niiniste. Jak mówił, jeśli europejskie państwa porozumieją się i wspólnie przekażą niemieckie Leopardy Kijowowi, weźmie w tym udział także Finlandia.

Posłuchaj
00:57 czolgi - berlin - spec - 12143420_1.mp3 Niemcy powinny zezwolić Polsce na dostarczenie Ukrainie Leopardów, jeśli się na to zdecyduje - stwierdził wicekanclerz Niemiec Robert Habeck. Polityk Zielonych odniósł się w ten sposób do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, który w środę wyraził chęć przekazania Ukrainie kompanii czołgów typu Leopard - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

IAR/PAP/PR24/dad