Polskie Radio
Section05
Marek Wałkuski

B. doradca Trumpa planował uprowadzenia Gulena?

Były doradca  prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn miał omawiać z przedstawicielami tureckiego rządu plan przewiezienia do Turcji opozycyjnego tureckiego duchownego Fetullaha Gulena. Ankara miała oferować mu za to 15 mln dolarów. Sprawa jest badana przez Departament Sprawiedliwości. Na jakim etapie jest dochodzenie i co udało ustalić się śledczym?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Turcja Donald Trump Recep Tayyip Erdogan Rosja Marek Wałkuski

Morawiecki: Guardian Glass otworzy w Polsce drugą fabrykę

Jeden z największych producentów szkła na świecie, po raz kolejny wybrał Polskę. Amerykańska firma Guardian Glass otworzy w naszym kraju drugą fabrykę. Przebywający w Waszyngtonie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem poinformował, że nowy zakład powstanie w Częstochowie, w pobliżu już istniejącego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki USA inwestycje zagraniczne inwestycje Marek Wałkuski LOT

Zamachy w Hiszpanii. Czy terroryści osiągnęli swój cel?

– Co jest celem ataku terrorystycznego? Wzbudzić zamęt, przerażenie i niepewność w szeregach przeciwnika. Chodzi o to, żeby zwykli ludzie bali się wyjść na ulicę. Szerzenie strachu jest tu główną bronią – mówi w Trójce Mariusz Borkowski, były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barcelona Hiszpania Państwo Islamskie terroryzm zamach Dariusz Rosiak Ewa Wysocka Marek Wałkuski

"Wzmocnienie pozycji Polski w skali globalnej"

- To nie tylko prestiż, ale też wzmocnienie pozycji Polski nie tylko w skali globalnej, wobec partnerów i organizacji regionalnych np. Unii Europejskiej. Ponadto bycie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa daje nam dodatkowy instrument do kontaktów z innymi państwami oraz stały dostęp do przedstawicieli wielkich mocarstw - mówiła w radiowej Jedynce prof. Irena Popiuk-Rysińska (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Lekki Rada Bezpieczeństwa ONZ Marek Wałkuski NATO Unia Europejska