Polskie Radio
Section05
Marek Wałkuski

Wybory do Kongresu USA. Ekspert: wiele czynników przesądziło o tym, że są wyrównane

Walka w amerykańskich wyborach do Kongresu jest wyrównana. W pojedynku o Izbę Reprezentantów niewielką przewagę mają republikanie. W walce o Senat demokraci odnieśli duży sukces, wygrywając w Pensylwanii. W kilku stanach wybory do Senatu są jednak nadal nierozstrzygnięte. - Jest wiele czynników, które przesądziły o tym, że te wybory są bardziej wyrównane niż kilka miesięcy temu, Amerykanie m.in. przejmują się wzrastającą inflacją - mówi w "Więcej świata" Tomasz Deptuła z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Stany Zjednoczone Marek Wałkuski wybory w USA Joe Biden Paweł Lekki izba reprezentantów

USA przekażą kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Wałkuski: pomoc będzie kontynuowana

Pentagon ogłosił zatwierdzenie nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 275 mld dolarów. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Joe Biden. - To jest już 24. pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukraińców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone Ukraina Jedynka Ukraina Marek Wałkuski

USA zaniepokojone retoryką Rosji. "Popełni poważny błąd, jeśli użyje broni jądrowej"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ostrzegł Rosję przed użyciem taktycznej broni nuklearnej. Amerykański przywódca powiedział, że w tej chwili nie wie czy Moskwa rzeczywiście przygotowuje prowokację by uzasadnić użycie takiej broni. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Joe Biden wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni broń jądrowa Marek Wałkuski

Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie onkologii. Niedzielski: zapewni dopływ najlepszych praktyk z USA

Ministerstwo Zdrowia i amerykańska Narodowa Sieć Leczenia Nowotworów - National Comprehensive Cancer Network - zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie onkologii. Ceremonia z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbyła się w Ambasadzie Polski w Waszyngtonie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone zdrowie Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski onkologia Marek Wałkuski

NASZ NEWS Joe Biden spotka się z Putinem? Biały Dom odpowiedział Polskiemu Radiu

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden nie ma zamiaru spotkać się z Władimirem Putinem podczas listopadowego szczytu grupy G-20 w Indonezji - donosi z Waszyngtonu Marek Wałkuski. Koordynator Komunikacji Strategicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby powiedział, że żadne amerykański-rosyjskie rozmowy na tym szczeblu nie są planowane.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Joe Biden USA Stany Zjednoczone Władimir Putin Marek Wałkuski

Senator Marc Rubio: zepchnięty do defensywy Putin staje się bardziej nieprzewidywalny

Najwyższy rangą republikanin w komisji ds. wywiadu amerykańskiego Senatu Marco Rubio wyraził w telewizji w CNN obawę, że Rosja może dokonać ataku na NATO-wskie centrum dostaw zaopatrzenia wojskowego dla Ukrainy w takim kraju jak Polska. Rubio dodał, że zepchnięty do defensywy Putin staje się bardziej nieprzewidywalny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka wojna na Ukrainie Rosja Marek Wałkuski

USA ogłaszają kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa. "Ukraińcy nie chcą być częścią Rosji"

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że USA nigdy nie uznają wyniku nielegalnych referendów na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy. Jean-Pierre ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 1,1 miliarda dolarów. O szczegółach korespondent IAR, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna 2022 USA Marek Wałkuski

Drugi dzień Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Głównymi tematami: wojna na Ukrainie i kryzys żywnościowy

Wojna na Ukrainie zdominowała wystąpienia podczas drugiego dnia 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Przy okazji szczytu zebrano ponad 14 miliardów dolarów na Globalny Fundusz do walki z AIDS, malarią i gruźlicą. Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Nowym Jorku z przywódcami Wielkiej Brytanii i Francji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Andrzej Duda wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Marek Wałkuski

Szef MSZ w Nowym Jorku. Zbigniew Rau spotka się m.in. z Antonym Blinkenem. "Jest o czym rozmawiać"

Od spotkania z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Autonomii Palestyńskiej, a także szefami dyplomacji państw Unii Europejskiej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Nowym Jorku. Szef polskiej dyplomacji weźmie udział w spotkaniach wysokiego szczebla w ramach 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Marek Wałkuski Nowy Jork Zbigniew Rau MSZ ONZ USA Ameryka