Redakcja Polska

Uczestnicy szczytu COP28 zobowiązali się do potrojenia energii z odnawialnych źródeł

02.12.2023 16:44
Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraj-gospodarz szczytu klimatycznego ONZ-COP28 w Dubaju poinformował, że 118 państw podpisało niewiążące zobowiązanie do potrojenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych na świecie do 2030 r.
Uczestnicy szczytu klimatycznego w Dubaju
Uczestnicy szczytu klimatycznego w DubajuPAP/Radek Pietruszka

Kraje-sygnatariusze zobowiązały się "wspólnie działać" w celu zwiększenia możliwości produkcji energii ze źródeł odnawialnych (słonecznej, wiatrowej, hydroelektrycznej itp.) do 11 000 GW wobec 3 400 obecnie, uwzględniając przy tym "różne punkty wyjścia i uwarunkowania narodowe".

Wspomniane państwa zobowiązały się też do podwojenia rocznego tempa zwiększania wydajności energetycznej do 2030 - z obecnych 2 do 4 proc. Także te deklaracje nie mają jednak mocy wiążącej.

 

Posłuchaj
00:53 12689950_1.mp3 „Atom jest przyszłością“ - mówił na szczycie klimatycznym w Dubaju prezydent Andrzej Duda. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Duda: nie uda się zrealizować planów bez energii jądrowej 

Polski prezydent, który bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, podkreślił, że atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii i przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej. - Bez energii jądrowej nie uda się zrealizować ambitnych planów klimatycznych, które wszyscy sobie stawiamy. Ochronić naszej planety - powiedział Andrzej Duda.

Dlatego - jak zaznaczył - tak ważna jest przyjęta w sobotę deklaracja. - Potrojenie mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku, zwiększenie i ułatwienie finansowania budowy elektrowni jądrowej, promowanie energii nuklearnej jako czystej energii - to ważne zobowiązania, pod którymi jako prezydent Polski z pełnym przekonaniem się podpisuję - oświadczył.

Deklarację przyjęło ponad 20 państw; oprócz Polski są to m.in. Francja, Stany Zjednoczone, Rumunia, Finlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Szwecja, Bułgaria.


PAP/IAR/dad