Polskie Radio
Section05
Zjednoczone Emiraty Arabskie

NASZ WYWIAD Starcie Iran-Izrael. "Sytuacja bez precedensu, kraje regionu są między młotem a kowadłem"

- Iran przetestował zdolności sojusznicze Izraela oraz jego obronę przeciwlotniczą. Szczególną pomoc okazała Izraelowi Jordania - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Krzyżanowski (UJ), b. dyplomata, pytany o wnioski jakie Teheran wyciągnął po ataku z użyciem kilkuset rakiet i dronów. Jak zaznaczył, sąsiedzi Iranu z niepokojem obserwują sytuację.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran NASZ WYWIAD ropa naftowa Arabia Saudyjska

Nowe informacje ws. Sebastiana M. Opuści terytorium ZEA?

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej i Ministerstwa Sprawiedliwości uzyskali zapewnienie w sprawie Sebastiana M. od władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak przekazała Prokuratura, nie ma możliwości, by mężczyzna opuścił terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich do czasu zakończenia postępowania ekstradycyjnego mimo stosowania wobec niego wolnościowych środków zapobiegawczych.
Zobacz więcej na temat:  wypadek bmw Dubaj przestępczość prokuratura drogi POLSKA służby i bezpieczeństwo Prokuratura Krajowa

Putin odwiedza Bliski Wschód. To jego trzecia wizyta zagraniczna od nakazu aresztowania MTK

Trwa wizyta Władimira Putina na Bliskim Wschodzie - obejmuje Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską. Komentatorzy zwracają uwagę na to, że rosyjski dyktator próbuje umocnić międzynarodową pozycję Rosji, co jest trudne, biorąc pod uwagę izolację ze strony państw zachodnich i nakaz aresztowany wydany przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Arabia Saudyjska Władimir Putin Rosja Międzynarodowy Trybunał Karny Haga

PR24 COP28. Michał Kurtyka: to szczyt pełen paradoksów

- Mamy szczyt klimatyczny w samym sercu regionu, który swoje bogactwo ukuł na ropie i gazie. Sam ten fakt już powoduje, że możemy się zastanawiać, co z tego wyniknie. W tym samym czasie mamy największy na świecie przypływ pieniędzy do krajów półwyspu arabskiego, (...) a z drugiej strony mamy rok rekordów jeśli chodzi o odnawialne źródła energii i o globalne inwestycje w nowe źródła energii. COP 28 to szczyt sprzeczności i paradoksów - ocenił w Polskim Radiu 24 Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 michał kurtyka Antoni Opaliński Andrzej Duda COP klimat ŚWIAT Bliski Wschód