X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Uciążliwe kontrole w polskich firmach delegujących pracowników do Francji

17.01.2020 12:39
W ostatnich tygodniach w działających na terenie Francji firmach z Europy Środkowo-Wschodniej prowadzone są intensywne kontrole przez tamtejszą inspekcję pracy. Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Marek Benio - wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy, w samych kontrolach nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt, iż kontrahenci kontrolowanych firm są uprzedzani o prowadzeniu przez te firmy niezarejestrowanej na terenie Francji działalności gospodarczej. Dzieje się tak na bardzo wczesnym etapie kontroli - zaznaczył Marek Benio. - Kontrola, która zaczyna się od powiadomienia odbiorcy usług, że współpracuje z przestępcą, powoduje zerwanie kontraktów, mimo zadowolenia ze współpracy z polskimi kontrahentami - wyjaśnia wiceszef Inicjatywy Mobilności Pracy.
Audio
  • Marek Benio - wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy, w samych kontrolach nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt, iż kontrahenci kontrolowanych firm są uprzedzani o prowadzeniu przez te firmy niezarejestrowanej na terenie Francji działalności gospodarczej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/rospoint

Według Marka Benio kontrole nie mają na celu zmuszania polskich czy innych firm z Europy Środkowo-Wschodniej do rezygnacji z prowadzenia działalności. Chodzi o nakłonienie do zarejestrowania siedziby na terenie Francji i płacenia tam składek i podatków. Swoboda świadczenia usług polega jednak na tym, że można mieć firmę zarejestrowaną w dowolnym jednym państwie członkowskim i z tego państwa członkowskiego świadczyć usługi na wspólnym rynku Unii Europejskiej. Rozmówca IAR zwraca uwagę, że ta swoboda świadczenia usług oznacza też wolność od obowiązku zakładania oddziału, filii czy przedsiębiorstwa w państwie świadczenia usługi. Francuska inspekcja pracy ma jednak za zadanie i jak podkreśla Marek Benio, jest to zadanie zlecone przez francuskie ministerstwo pracy, aby te firmy skłonić do założenia oddziału czy przedsiębiorstwa we Francji. Polskie firmy nie chcą tego robić, gdyż jest to bardzo kosztowne.

Według Marka Benio kontrole we Francji nigdy nie były tak intensywne jak obecnie i nigdy nie były tak dolegliwe dla legalnie działających podmiotów. Prawo unijne stoi jednak po stronie usługodawców. Firmy, które padły ofiarą takiej praktyki powinny zawiadamiać o tym Komisję Europejską, na przykład za pomocą prostego formularza Solvit. To także pomoże Francji w rozwiązywaniu prawdziwego problemu jej rynku pracy jakim są pracownicy nierejestrowani, a nie pracownicy delegowani - podkreślał Marek Benio.

IAR/dad