Polskie Radio
Section05
delegacja

Uciążliwe kontrole w polskich firmach delegujących pracowników do Francji

W ostatnich tygodniach w działających na terenie Francji firmach z Europy Środkowo-Wschodniej prowadzone są intensywne kontrole przez tamtejszą inspekcję pracy. Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Marek Benio - wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy, w samych kontrolach nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt, iż kontrahenci kontrolowanych firm są uprzedzani o prowadzeniu przez te firmy niezarejestrowanej na terenie Francji działalności gospodarczej. Dzieje się tak na bardzo wczesnym etapie kontroli - zaznaczył Marek Benio. - Kontrola, która zaczyna się od powiadomienia odbiorcy usług, że współpracuje z przestępcą, powoduje zerwanie kontraktów, mimo zadowolenia ze współpracy z polskimi kontrahentami - wyjaśnia wiceszef Inicjatywy Mobilności Pracy.
Zobacz więcej na temat:  Francja delegacja praca kontrola skarbowa kontrola pracowników

Pracownik w delegacji służbowej. Co warto wiedzieć?

Użytkowanie samochodu służbowego poza godzinami pracy lub prywatne wykorzystanie tzw. "karty paliwowej" dla pracownika może skończyć się naganą bądź zwolnieniem dyscyplinarnym. O prawach pracownika, który odbywa służbową podróż mówiła w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig. 
Zobacz więcej na temat:  pracownik pracodawcy delegacja samochód służbowy prawo pracy sankcje ciekawostki Małgorzata Raducha porady prawne w Jedynce

W PE nowy projekt dot. transportu - zły dla naszych firm

Niekorzystne dla polskich firm przewozowych propozycje dot. transportu międzynarodowego w Parlamencie Europejskim. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że pojawił się projekt zaostrzający przepisy dotyczące delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym. Jutro zajmą się nim europosłowie z komisji transportu. I choć to nie zakończy prac nad przepisami, to będzie ważnym etapem. Dla Polski to sprawa istotna, bo ma ona jedną z największych flot transportowych w UE.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski transport delegacja

Dziś decyzja Europarlamentu ws. pracowników delegowanych

Dziś w Parlamencie Europejskim ważne głosowanie dla polskich firm przewozowych. Europarlament ma uzgodnić stanowisko w sprawie delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym. Z tym stanowiskiem przedstawiciele europosłów rozpoczną negocjacje z unijnymi rządami w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. Dla Polski to sprawa istotna, bo jest jednym z tych krajów Wspólnoty, które mają najwięcej firm transportowych.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka delegacja pracownicy Unia Europejska

Problemy pracowników delegowanych i kierowców

W Debacie Polskiego Radia 24 Goście: Agnieszka Wołoszyn - MRPiPS, Joanna Popiołek, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych,  Małgorzata Bonikowska, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Tadeusz Kucharski, sekcja krajowa transportu drogowego NSZZ”S” i Piotr Arak, Instytut Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur, rozmawiali na temat pracowników delegowanych i transportu międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  delegacja Unia Europejska transport

"To może być koniec Unii, do której wstępowaliśmy"

Prezes związku pracodawców "Transport i Logistyka Polska" Maciej Wroński jest zdania, że przyjęcie przez Parlament Europejski niekorzystnych dla Polski zmian w sprawie delegowania pracowników jest podważeniem jednej z podstawowych unijnych zasad - swobody świadczenia usług. - W tej chwili dostajemy sygnał, że za granicą jesteśmy po prostu niechciani - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  transport delegacja Parlament Europejski praca

Decyzja UE ws. delegowanych pracowników przełożona

Unia Europejska odkłada na razie decyzję w sprawie przepisów o delegowanych pracownikach. Przeciwko tym przepisom protestują kraje Europy Środkowo- Wschodniej. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że nie będzie planowanego na najbliższy czwartek, wstępnego porozumienia unijnych krajów w tej sprawie. Powodem są postulaty Francji i zbyt duże różnice zdań.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska praca delegacja