X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Znaczące uproszczenie procedur w programie „Czyste Powietrze”

18.05.2020 15:30
Więcej osób będzie mogło skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze” dzięki zmianom wprowadzonym w ubiegłym tygodniu.
Audio
  • Zmiany w programie "Czyste powietrze" - materiał Ewy Plisieckiej
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

W programie dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów. Ma to zasadniczy wpływ na walkę ze smogiem. Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że zmianom ulegną m.in. wysokość dotacji i sposób ich przyznawania. Zwiększona ma zostać również rola samorządów w świadczeniu pomocy w wypełnianiu wniosków.

- Od samego początku mamy świadomość, że walka ze smogiem, kwestia czystego powietrza, jest wyzwaniem cywilizacyjnym – podkreślił minister. Poinformował też, że przewidywane uproszczenia mają bardzo kompleksowy charakter. - Poprzez zmianę wielkości dotacji i sposobu jej przyznawania chcemy dotrzeć do jak największej liczby beneficjentów - również do najuboższych – tłumaczy Michał Kurtyka.

Program Czyste powietrze został wdrożony w 2018 roku. Prezydent Andrzej Duda, przedstawiając na specjalnej konferencji prasowej jego nowe zasady, przypomniał, że to inwestycja o wartości ponad 100 mld zł, co pozwoli na wymianę źródeł ciepła oraz na przeprowadzenie termomodernizacji budynków.

- Dotacje dla trzech grup beneficjentów – do 20 tys. zł w podstawowej wersji i aż do 32 tys. zł dla mniej zamożnych, dodatkowe 5 tys. zł na fotowoltaikę, ograniczenie biurokracji przez uproszczenie wniosku o dotację i przejście na oświadczenia, skrócenie terminów na przyznanie dotacji z 90 do 30 dni, włączenie gmin i sektora bankowego do programu, możliwość rozpoczęcia inwestycji na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie – to pakiet korzyści w nowej odsłonie programu – powiedział Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program „Czyste Powietrze” cieszy się zainteresowaniem Polaków – podkreśla minister Michał Kurtyka. Teraz – jego zdaniem - ilość wniosków powinna  wzrosnąć.

W przypadku jednego z filarów programu - wymiany starych pieców dla osób ubogich - rząd zakłada, że będzie to sfinansowane nawet w 100 procentach. Deklaruje 70 procent dofinansowania i liczy, że resztę dopłaci samorząd.

IAR/ep