Polskie Radio
Section05
zanieczyszczenie powietrza

Zakaz wjazdu do polskich miast - nadchodzą strefy czystego transportu!

Według badań opublikowanych w “European Heart Journal” zanieczyszczenie powietrza zabija w Polsce co roku około 50 tysięcy osób. Jedną z metod walki ze smogiem może okazać się wprowadzenie Stref Czystego Transportu zakazujących wjazdu samochodom spalinowym. Czy, biorąc pod uwagę polskie realia, projekt ma szanse powodzenia?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody dwutlenek węgla klimat globalne ocieplenie powietrze samochody elektryczne Polskie Radio samochód zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza prawo POLSKA ŚWIAT Unia Europejska

Samochody zatruwają także wodę

Naukowcy z University of Toronto przestrzegają przed uwalnianiem przez auta różnego typu substancji pochodzących z płynów, lakierów i opon – trafiając do miejskich strumieni i rzek, zanieczyszczają one wodę! Co może pomóc?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja zdrowie zanieczyszczenie powietrza diesel POLSKA ŚWIAT Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow radio kierowców 24 ekologia

Czym są strefy czystego transportu?

Coraz głośniej dają się słyszeć głosy ekspertów o postępujących zmianach klimatu i narastającym globalnym ociepleniu. Idąc naprzeciw negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko, pojawia się coraz więcej regulacji i zakazów, które mają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jedną z wielu inicjatyw jest tworzenie stref czystego transportu.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody dwutlenek węgla klimat globalne ocieplenie powietrze samochody elektryczne Polskie Radio samochód zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza prawo POLSKA ŚWIAT Unia Europejska

Mercedes-Benz ukarany grzywną za fałszowanie danych o emisjach

- Mercedes-Benz latami fałszował dane dotyczące emisji zanieczyszczeń z produkowanych przez niego samochodów z silnikami Diesla – uznały władze Korei Południowej i wymierzyły mu grzywnę w wysokości niemal 70 mln złotych!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Niemcy mercedes Polskie Radio społeczeństwo Korea Południowa finanse ekologia zanieczyszczenie powietrza

Stare diesle to narastający problem. Negatywnie wpływają na zdrowie i jakość powietrza

Diesle to rosnący problem. Pojazdy tego typu dotkliwie zanieczyszczają powietrze, a w 2022 mija 10 lat odkąd Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała spaliny diesli za rakotwórcze. Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych opublikowała raport pokazujący jak wykorzystywanie pojazdów z silnikiem diesla wpływa na ludzkie zdrowie i jakość powietrza w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja zdrowie zanieczyszczenie powietrza diesel

Strefy czystego transportu będą powstawać w polskich miastach

Już wkrótce kopcący diesel nie wjedzie do centrów niektórych polskich miast. A to za sprawą nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dzięki której samorządy będą miały wolną rękę w tworzeniu "stref czystego transportu", czyli obszarów, po których nie będą mogły poruszać się auta niespełniające określonych norm emisji spalin. Tak będzie m.in. już za rok w Krakowie. Lublin także ma w planie stworzenie takich stref.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo motoryzacja diesel ekologia zanieczyszczenie powietrza miasto Piotr Łodej Trójka

Nowy Targ ma największe zanieczyszczenie powietrza w UE. Najnowsze dane Polskiego Alarmu Smogowego

Według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) Nowy Targ to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej UE. Do najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast zaliczają się także uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój. W zestawieniu nie maza to już Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Targ POLSKA smog klimat środowisko zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza