Redakcja Polska

Polska może stać się jednym z największych płatników funduszu wsparcia unijnej gospodarki

25.05.2020 12:13
Według analiz przeprowadzonych przez Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką z siedzibą w Mannheim Polska może stać się jednym z największych płatników netto do 500 miliardowego funduszu wsparcia unijnej gospodarki po koronakryzysie. Niepublikowany dotąd raport centrum ujawnia w dzisiejszym wydaniu "Die Welt".
Audio
  • Polska może stać się jednym z największych płatników funduszu wsparcia dla unijnej gospodarki. Materiał Waldemara Maszewskiego (IAR)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Shutterstock

Z raportu wynika, że jeżeli zostaną przyjęte obecnie proponowane zasady wpłaty środków do funduszu, które miałyby być zależne od tego jak bardzo spadła produkcja gospodarcza w danym kraju, to Niemcy byłyby zobowiązane wpłacić do wspólnej kasy 130 miliardów euro, a otrzymałyby z powrotem około 107 miliardów.

Licząc z tego samego klucza Polska otrzymałaby mniej o ponad dziesięć miliardów euro niż wyniósłby jej wkład. Taki podział środków byłby wyjątkowo korzystny dla Francji, Włoch i Hiszpanii. Jak piszą niemieckie media kraje Europy Środkowo-Wschodniej domagają się uwzględnienia wzrostu bezrobocia podczas koronakryzysu, co znacznie zmniejszyłoby ich wkład do funduszu.

Austria, Dania, Szwecja i Holandia zdecydowanie sprzeciwiają się francusko-niemieckiej propozycji utworzenia funduszu wsparcia unijnej gospodarki w wysokości 500 mld euro. Berlin i Paryż chcą, aby pieniądze pozyskiwać na rynkach finansowych i wspólnie spłacać w następnych latach z unijnego budżetu.

IAR/dad